W MSW doskonale wiedziano, że temat aborcji jest trudny, może powodować kontrowersje, a nieumiejętne odpowiedzi kandydatów wzbudzą nieufność wyborców - pisze Marcin Kędryna.
Dokładnie 30 lat temu rząd Polski kierowany przez Jan Krzysztofa Bieleckiego uznał Ukrainę. Tak to premier Polski wbił gwóźdź do trumny Związku Sowieckiego. I bez nas Ukraina by powstała wtedy jako niepodległe państwo, ale polityka składa się z...
- Dla socjalistów i liberałów ważniejsza jest restrukturyzacja społeczeństwa od siły militarnej. Czy coś takiego może nastąpić w Polsce? Tego nie da się wykluczyć – z profesorem Ryszardem Legutko, filozofem, publicystą i europosłem Prawa i...
„Pogłos” to nowa płyta Natalii Szroeder, która odsłania jej odmienny wizerunek. Nam piosenkarka opowiedziała, jak sobie radzi z plotkarskimi mediami i czy chce już założyć rodzinę.
Nowy wariant koronawirusa Omicron budzi niepokój naukowców. Jeszcze żaden szczep tak bardzo nie różnił się budową genetyczną od swojego pierwowzoru. Czy to oznacza, że jest groźniejszy? I czy obecne szczepionki nie będą w stanie sobie z nim...
Piastowie nie rządzili Polską sami. Osadzali ich na tronie i obalali możnowładcy, tacy jak Awdańcy i Łabędzie. Te, i nie tylko te, wielkie rody wywodziły się ze Skandynawii
Wojciech Wojtanowski jest opolaninem. Z wykształcenia fizyk (napisał pracę habilitacyjną), który 10 lat temu odłożył badania naukowe i nauczanie studentów, a realizuje pasję - popularyzuje i sprzedaje wino. Wino z Austrii.
Choć przepisy o systemie kaucyjnym wejdą w życie prawdopodobnie w połowie przyszłego roku, to jednak sam system prawdopodobnie ruszy dopiero w 2024 roku. Według przedsiębiorców potrzeba aż dwóch lat na stworzenie infrastruktury.
Urząd Miasta intensywnie wojuje z jemiołą porastającą drzewa w Toruniu. Problem z tym półpasożytem jest coraz poważniejszy. Jemioła pojawiała się na gatunkach, których dotąd w Polsce nie atakowała.
Kto chce coś zmienić albo zgubił coś w rzeczywistym świecie, ten może znaleźć pomoc w necie. Internet ma większą moc niż myślisz.
Pensja starosty nyskiego rośnie o 82 procent. Dla pracowników instytucji powiatowych przewidziano w przyszłorocznym budżecie podwyżkę o 4 proc.
30 LISTOPADA 1939. Wybucha wojna fińsko-sowiecka. Finowie stawiają zacięty opór. Ich taktyka do dziś stawiana jest za wzór skutecznej obrony.
Krakowski Oddział IPN i „Dziennik Polski” przypominają. W zimowej scenerii grudnia 1939 r. ludność polska zamieszkała na ziemiach wcielonych do Rzeszy Niemieckiej doznała niespotykanej dotychczas represji - nastąpiły pierwsze z serii, masowe wywózki.
Defraudacje, oszustwa i brudne wspólnoty. U schyłku PRL pretorianie reżimu byli równie mocno zdemoralizowani jak system, któremu służyli
W grudniu ruszy kolejny przetarg na lokale użytkowe, którymi zarządza Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy. Jeśli chętnych nie będzie, lokale będzie można nająć w trybie bezprzetargowym.
Miasto Przemyśl długo nie mogło się doczekać inkubatora przedsiębiorczości, choć w wielu innych miejscach, choćby w Rzeszowie takie jednostki istniały od dawna. Jednak teraz, gdy wreszcie został uruchomiony, zaczął działać pełną parą. Co chwile...
Jan Zawiślewski to Mazur urodzony w Gelsenkirchen, student politechniki w Wolnym Mieście Gdańsku, żołnierz NSZ, więzień obozu Mauthausen. Żarliwy Polak, który żeni się z Niemką i przyjeżdża z nią na Śląsk Opolski. Taki życiorys nie powinien zostać...
Wszystko wskazuje na to, że schron, na który trafili przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu robotnicy budujący linię tramwajową jest pamiątką z czasów II wojny światowej.
W pierwszym półroczu 2021 roku Opolszczyźnie ubyło 3 tysiące ludzi, a w ciągu roku prawie 7 tysięcy. To tylko efekt tzw. ruchu naturalnego, czyli bilansu zgonów i urodzin. Nie wliczono osób migrujących.
Na dzień dzisiejszy jesteśmy jedną z największych strzelnic w Polsce i dajemy możliwość szerokiego wachlarza wykonywania różnego rodzaju strzelań statycznych, dynamicznych i długodystansowych.
Grób poza cmentarzem? Owszem, ale tylko dla zasłużonych dla Rzeczpospolitej. Czyli kogo? Projekty ustawy o cmentarzach jeszcze nie był głosowany, a już rozgrzewa emocje.
„Pod prąd, wąwozem w twarz ognistym wiatrom, po końskie brzuchy w nurt płynącej lawy” – tak śpiewał Jacek Kaczmarski o szwoleżerach, których „łatwopalny szwadron” pognał w wąwóz Somosierry, by „gardła armatnie kolanami dławić”. Szarża polskiej...
Przy okazji niedawnej uroczystości przekazania skarbowi państwa Muzeum Gorzelnictwa przez właściciela Fabryki Wódek w Łańcucie, firmę United Beverages S.A., podano informację, że na miejscu w Łańcucie produkuje się 30 mln litrów spirytusu rocznie.
Na księgarskim rynku pojawiły się nowe wydanie „Dzienników łubowickich” Josepha von Eichendorffa. Romantyczny poeta zaczął pisać „Pro memoria” (ku pamięci) już jako 10-latek i robił to przez kilkanaście lat.
Msze święte i spotkania kolędowe w kościołach, wizyty kapłanów w domach wyłącznie na życzenie wiernych - tak prawdopodobnie w tym roku będą wyglądały w bydgoskich parafiach wizyty duszpasterskie zwane kolędami. Wszystko przez pandemię.
Jeszcze w sierpniu w publicznej debacie istniał tylko jeden problem energetyczny: Jak zredukować gazy cieplarniane i spowolnić zmiany klimatyczne. Za chwilę głównym tematem staną się podwyżki cen energii. A jeszcze potem – jej brak.
Jesteśmy im bardzo wdzięczni. Robią tak wiele dobrego - ich krew ratuje ludzkie życie – ciepłe słowa pod adresem krwiodawców kieruje Ewa Lelujka – kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrołęce. W ubiegłym tygodniu...
Kilka miesięcy temu spotkałam chłopaka, który tak jak ja kocha zwierzęta, jest bystry, zabawny i bardzo bardzo dobry w łóżku. Przez chwilę miałam nawet wrażenie, że to ideał i będziemy żyli długo i szczęśliwie. Niestety wszystko się sypnęło kiedy...
W popularnym serialu Tommy Shelby i jego ludzie przypominają potężnych amerykańskich gangsterów ery prohibicji. Niewiele ma to wspólnego z historycznymi peaky blinders.
Został dokładnie miesiąc, by - zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej - zlikwidować m.in. piece węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji. Tymczasem można skorzystać z programu „Czyste Powietrze” i starać się o dopłaty do...
Na rynku jest już książka „Pantera Adela i ekoferajna ”, która w przystępny sposób wyjaśnia, co tak naprawdę jest istotą ekologicznego stylu życia i zachęca najmłodszych do praktykowania go na co dzień.
Nie ma już żadnych wątpliwości, że projekt restytucji raka błotnego w województwie śląskim ma szansę się udać. Dzięki temu, że w Nadleśnictwie Siewierz założono stado podstawowe.
Wital Woranau to białoruski pisarz i wydawca, a także tłumacz i wykładowca akademicki. Urodził się w 1983 roku w Mińsku. Od dłuższego czasu jest jednak związany z Poznaniem, gdzie przewodniczy Białoruskiemu Kulturalno-Naukowemu Centrum w Poznaniu....
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.