Egzaminy semestralne i piekło szkolnej audycji

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polskapresse
Tadeusz Płatek

Egzaminy semestralne i piekło szkolnej audycji

Tadeusz Płatek

Pamiętam z dzieciństwa szkołę muzyczną, egzaminy semestralne. Były w osobnej salce, nie pamiętam w każdym razie, żeby tam się cokolwiek poza egzaminami odbywało. Pokój z boazerią, pachnący strachem, zielone sukno, komisja.

Audycje, z kolei, to były małe koncerty dla rodziców, żeby się dzieci ze sceną otrzaskały. Siedzieliśmy rzędem, pod ścianą, czekając na swoją kolej, z nadzieją, że to się szybko skończy. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że taka audycja musi być również traumatycznym przeżyciem dla przeciętnie muzykalnego rodzica. Aż do teraz.

Musicie wiedzieć, że od dziesiątków lat, w szkołach muzycznych gra się te same utwory, tych samych kompozytorów. Beethovena, Mozarta Wieniawskiego - każdy zna, ale Viotti, Komarowski, Krejci, Dancla? Słyszał kto takie nazwiska? Bottesini - Paganini kontrabasu? A to oni właśnie niepodzielnie panują w ciasnych pokojach szkół muzycznych, wyposażonych zwykle w lakierowane biurko, zielony dywan, pulpit i drukowane w sekretariatach dyplomy uznania.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tadeusz Płatek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.