Zysk z akcyzy na diagnostykę i leczenie nowotworów

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola /Polskapress
Iwona Krzywda

Zysk z akcyzy na diagnostykę i leczenie nowotworów

Iwona Krzywda

Pacjenci chcą, żeby część podatku od sprzedaży alkoholu i tytoniu trafiała do szpitali leczących nowotwory.

Tylko w ub. roku dzięki podatkowi od sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych do budżetu państwa wpłynęło ponad 30 mld zł. To blisko pięć razy więcej niż w tym samym czasie Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na leczenie pacjentów onkologicznych. Ograniczone środki powodują, że chorzy z rakiem nie mają zapewnionego dostępu do najbardziej innowacyjnych terapii i wiele z nich muszą opłacać na własną rękę. Zdaniem organizacji pacjentów, pomóc w finansowaniu starcia z nowotworami mogliby ci, którzy kupują alkohol i papierosy.

– Nasze państwo ma mentalność dilera narkotykowego. Z jednej strony ściąga podatek od sprzedaży produktów, co do których nie ma wątpliwości, że powodują choroby onkologiczne, z drugiej strony nie zapewnia skutecznej pomocy tym, którzy po nie sięgają. Stąd nasza propozycja wykorzystania wpływów z akcyzy do finansowania onkologii – mówi Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Czytaj więcej:

  • Co proponują pacjenci?
  • Jakie są główne powody zachorowań na raka?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.