Zofia Bilińska, rzeźbiarka z Gorzowa: Nie ruszać pomnika!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Zofia Bilińska

Zofia Bilińska, rzeźbiarka z Gorzowa: Nie ruszać pomnika!

Zofia Bilińska

Zamiast niszczyć pomnik, na 100-lecie niepodległości ofiarujmy jako jej symbol obiekt użyteczności publicznej - proponuje Zofia Bilińska, rzeźbiarka z Gorzowa.

Pomnik przy Placu Grunwaldzkim ma dziś potrójną wymowę i jest symbolem zdarzeń związanych z budowaniem i utrwalaniem powojennej historii miasta. Jest sprawą oczywistą, że przy znaczącym udziale armii radzieckiej zdołaliśmy pokonać faszystów i na tej ziemi zbudować swoje domy. Pomnik Braterstwa Broni powstał z okazji 30-lecia zwycięstwa nad faszyzmem, a na pamiątkowej tablicy umieszczono napis: „Na wieczną pamięć braterstwa broni zrodzonego w bojach z faszyzmem - żołnierzom polskim i radzieckim w 30. rocznicę zwycięstwa. Gorzowianie”. Płaskorzeźba umieszczona na murze pomnika przedstawia żołnierzy w hełmach z bronią w rękach, a wśród nich spokojna twarz kobiety z powagą witająca zwycięzców. Bardzo uniwersalna symbolika. W 1998 roku, gdy powiał nowy wiatr historii, nazwę kompozycji rzeźbiarskiej przemianowano na Pomnik Niepodległości, zamontowując dodatkową tablicę z sentencją: „W 80. rocznicę odzyskania niepodległości, tym, którzy polegli, doznali cierpienia, upokorzenia i zesłania, którzy walczyli o wolność ojczyzny”. Trzecia symbolika tego samego pomnika to wyraz przyjaźni i pojednania z wrogiem, zasygnalizowana dobudowaniem dzwonnicy z zamontowanym Dzwonem Pokoju.

Uważam, że istnienie pomnika, który posiada potrójną wymowę i symbolizuje wiele zdarzeń powojennej historii Gorzowa, to piękny wyraz upartego budowania tożsamości narodowej na przejętych ziemiach. Nie powinniśmy i nie możemy zniszczyć tego symbolu, który w plastyczny, wizualny sposób pokazuje zmienność życia i budowanie pokojowej rzeczywistości, tworzenie wciąż nowych dóbr. Pomniki zbudowane przez poszczególne pokolenia są świadkami życia społeczeństwa i na zawsze zapisują się na kartach historii, a także w naszej pamięci. Mamy chwile dobre i złe, szlachetne i sromotne, ale to wszystko stanowi kanwę naszego życia i tworzy historię miejsca, w którym żyjemy. W Pomnik Braterstwa Broni wpisana jest już historia powojennych dziejów Gorzowa - niemieckiego Landsberga. Tych spisanych, znajdujących się w archiwach dziejów miasta nie wymażemy już z kart historii, więc dlaczego chcemy zniszczyć plastyczny wyraz naszej historii?

Każdy przejaw niszczenia dóbr, które stworzył człowiek wielkim wysiłkiem i w określonym szlachetnym celu, jest oczywistym przejawem wandalizmu. Nie naśladujmy społeczeństw totalitarnych. A biorąc pod uwagę uczczenie 100-letniej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, możemy w różny sposób zaznaczyć ten ważny Jubileusz. Zamiast tradycyjnego rzeźbiarskiego symbolu, dać społeczeństwu pożyteczny obiekt użyteczności publicznej nadając mu rangę symbolu niepodległości. I tu powinniśmy zasięgnąć rady społeczeństwa Gorzowa.

Od redakcji:
Przymiarki do przeprowadzki Pomnika Niepodległości zostały wstrzymane. Prezydent Jacek Wójcicki oświadczył, że w związku z remontem katedralnej wieży po pożarze, na ewentualną przeprowadzkę pomnika nie ma pieniędzy.

Zofia Bilińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.