Marcin Nowak

Zobacz, gdzie głosują na PO, gdzie na PiS, a gdzie leży bastion PSL [INTERAKTYWNE MAPY]

Marcin Nowak

Najbliższe wybory już za miesiąc. "Pokaż mi wyniki ostatnich wyborów a pokażę Ci jakie są nastroje" - to słynne powiedzenie można śmiało parafrazować na różne sposoby, również taki, pokazujący, że woj. śląskie - kiedyś bastion PO zdecydowanie przesunęło się w stronę województwa "remisowego". Obie partie cieszą się tu poparcie około 31-32 proc. Ale...

Aż dziw jednak pomyśleć, że są regiony, gdzie zdecydowanie dominują zwolennicy PiS a także takie, gdzie miażdżącą większość mają sympatycy PO. Specyficzną granicę pomiędzy takimi rejonami (Wisła i Istebna) jest przełęcz Kubalonka. Więcej tego typu ciekawostek zobaczycie na naszej interaktywnej mapie. A właściwie mapach.

Kolorem pomarańczowym zaznaczyliśmy gminy, w których poparcie dla PO jest dużo wyższe od przeciętnej (na podstawie oficjalnych wyników wyborów z maja 2014) a kolorem niebieskim analogicznie gminy z wysokim poparciem dla PiS. Dodatkowo na mapie poparcia PO zaznaczyliśmy miejsce, gdzie w woj. śląskim znajduje się "bastion PSL" koalicjanta PO.

Jesteśmy ciekawi czy mapy istotnie zmienią się po wyborach listopadowych. Jednakże warto zauważyć, że tak zwane "mateczniki partii" jak Śląsk Cieszyński w przypadku PO oraz Beskid Żywiecki w przypadku PiS są trwalsze niż jedna kadencja i mają podłoże historyczne, kulturowe, czasami religijne.

Wspomniana granica pomiędzy Wisłą a Istebną to również dawna granica państw, granica woj. śląskiego i dawnego małopolskiego oraz granica kulturowa i religijna (protestanci - katolicy).

Najedź na punkty i czytaj więcej

Marcin Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.