Zespół jelita drażliwego: częstszy u nerwusów
Zespół jelita drażliwego to schorzenie, u podłoża którego nie leży stan zapalny czy inne zmiany patologiczne w jelitach. To choroba wrażliwców i nerwusów
Jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gastrologów. Szacuje się, że dokucza on od kilku do kilkunastu procent dorosłych Polaków. Pierwsze objawy choroby pojawiają się najczęściej w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Choć zdarza się, że chorują także nastolatki. Typowe objawy Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu należą bóle brzucha oraz problemy związane z wypróżnianiem się. W zależności od postaci choroby pacjentowi mogą dokuczać biegunki lub zaparcia.
Zespół jelita drażliwego to schorzenie, u podłoża którego nie leży stan zapalny czy inne zmiany patologiczne w jelitach. Badania nad przyczynami schorzenia wykazały, że na ZJD częściej cierpią osoby żyjące w stresie, wrażliwe emocjonalnie. Często zdarza się, że pojawieniu dolegliwości towarzyszy jakaś silna sytuacja stresowa, np. utrata pracy, choroba bliskiej osoby, rozwód.
Czytaj więcej:
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień