Zbrodnie dokonane przez Samoobronę - historia sprzed lat
W Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej otwarto wystawę „Zapomniani kaci Hitlera. „Samoobrona” Niemiecka na Pomorzu Gdańskim ”.
Wystawa będzie prezentowana do 2 marca. Przygotowała ją bydgoska delegatura Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Autorami są Izabela Mazanowska i Tomasz Ceran. Na 23 planszach przedstawili historię sprzed lat - fotografie, metody zabijania, topografię terroru, sylwetki niektórych sprawców, miejsca kaźni, oraz formy upamiętniania ofiar zbrodni.
Paramilitarna formacja Selbstschutz, która złożona była z przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej, zamieszkującą tereny II Rzeczypospolitej, działała też na naszym terenie.
- W Rypinie do największych egzekucji dochodziło w „Domu Kaźni” przy ul. Warszawskiej 20, na zniszczonym przez Niemców cmentarzu żydowskim przy ul. Spokojnej, na stadionie przy dzisiejszej ulicy Sportowej oraz położonym nieopodal miasta Lasku Rusinowskim. Na terenie powiatu największym miejscem egzekucji były lasy skrwileńskie - informuje MZD.
Z wystawy prezentowanej w muzeum dowiemy się m.in., że Polacy i Żydzi więzieni przez Selbstschutz byli rozstrzelani, dobijani za pomocą łopat czy zakopywani żywcem.
- Z uwagi na duże zainteresowanie tematyką zbrodni popełnionych na polskiej ludności cywilnej w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej i potrzebę dotarcia do większego grona odbiorców postanowiliśmy opublikować katalog wystawy. Pamięć o wydarzeniach jesieni 1939 r. coraz bardziej się zaciera i bez podejmowania coraz to nowych działań, mających na celu ich naukową analizę i przypominanie, może zniknąć zupełnie - informują Izabela Mazanowska i Tomasz Sylwiusz Ceran.