Pierwsza kobieta dostała wczoraj medal Zasłużony dla Miasta Stargard. Maria Lisowska stworzyła oddział anestezjologii i intensywnej terapii i poradnię paliatywną.
Medal Zasłużony dla Miasta Stargard nadawany jest osobom, które w sposób znamienny przyczyniły się do jego rozwoju i zwiększenia rangi. Jest również wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania ze strony władz miasta.
- Ja nie wiem czy na taki medal sobie zasłużyłam - z wrodzoną skromnością komentowała wczorajsze wydarzenie Maria Lisowska w rozmowie z Głosem. - Czuję się ogromnie wyróżniona i wzruszona. Chcę podziękować moim współpracownikom, całemu zespołowi, wspaniałym pielęgniarkom. Bez nich nie byłoby tego, co mamy dziś.
Maria Lisowska od 1975 roku mieszka w Stargardzie. Tworzyła oddział anestezjologii i intensywnej terapii stargardzkiego szpitala. Przez wiele lat była jego ordynatorem. Dzięki niej w mieście pojawiła się pierwsza karetka reanimacyjna.
W 1989 roku starania Marii Lisowskiej spowodowały utworzenie poradni leczenia bólu przewlekłego. Po kilku latach przekształcono ją w poradnię paliatywną.
W 2012 r. przeszła na emeryturę. Ale nadal zajmuje się pacjentami w terminalnym stadium choroby nowotworowej. Zabezpiecza anestezjologicznie pacjentów operowanych na zaćmę oraz pracuje w hospicjum domowym.
- Maria Lisowska to lekarz medycyny z pasją i powołaniem - czytamy w uzasadnieniu uchwały przyznającej jej medal - Nigdy nie liczyła godzin pracy, nie patrzyła na porę dnia ani nocy, służyła i służy nadal pomocą potrzebującym.
Pani Maria cieszy się w mieście wielkim szacunkiem. Wczoraj na sesji rady miejskiej sporo osób jej gratulowało i dziękowało za wsparcie i pomoc ich bliskim, których pokonał rak.
Wszyscy radni byli zgodni, że przyznanie medalu doktor Lisowskiej jest w pełni uzasadnione. Wyrazili to jednomyślnością w głosowaniu.
Z wnioskiem do rady miejskiej w Stargardzie o przyznanie zaszczytnego tytułu Marii Lisowskiej wystąpili: Elżbieta Drobik, prezes stowarzyszenia Edukacja Zdrowie Aktywność, Urszula Bąk, przewodnicząca organizacji związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych działającego przy stargardzkim zoz i członkowie koła terenowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. Inicjatywę uchwałodawczą podjął Klub Samorządowy.