Zamieńmy cukier na coś zdrowszego

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Magda Weidner

Zamieńmy cukier na coś zdrowszego

Magda Weidner

Miód, stewia, melasa... to tylko niektóre z zamienników, jakie możemy wykorzystać w kuchni.

Niektórzy twierdzą, że cukier jest niezbędny w kuchni. To nieodłączny element deserów czy ciast. Faktycznie tak jest? Czy spokojnie możemy go zastąpić zdrowszymi zamiennikami?
Prawdą jest, że nie przy wszystkich deserach możemy go zastąpić. Warto zauważyć, że nie nadaje on tylko słodkości, ale też między innymi elastyczność. Jednak nie jest powiedziane, że jest nieodstępny. Są przepisy, w których spokojnie możemy zrezygnować z białego cukru, nie tracąc na smaku. A nawet na tej zamianie zyskując. W swojej kuchni bardzo często zastępuję cukier miodem, który ma wiele cennych wartości. Pod warunkiem, że będziemy go prawidłowo używać. Nie można go podgrzewać powyżej 40 stopni. Niestety, minus jego jest taki, że dla diabetyków jest niewskazany.

Do czego można wykorzystać miód?
Do różnego rodzaju dresingów. Do karmelizacji owoców, które wykorzystamy na przykład do sałatek czy wypieków. Wystarczy nam wtedy do tego miód i odrobina soku z cytryny.

Czym jeszcze, oprócz miodu, możemy zastąpić biały cukier w przepisach?
Na pewno możemy zamienić go syropem klonowym, syropem z agawy, melasą, ksylitolem bądź też na przykład stewią.

Ostatnio coraz częściej możemy spotkać się ksylitolem.
Jest to cukier brzozowy. Należy pamiętać, aby nie stosować go jednak za dużo. Podaje się, że bezpieczna dawka to trzy łyżeczki dziennie. Popularna jest także stewia. Możemy wykorzystać ją świeżą lub suszoną. Samych liści nie użyjemy do wypieku ciast, ale do dosładzania herbat ziołowych, jak najbardziej się nadaje.
Podaje się również, że należy spożywać tylko te zielone, brązowe ekstrakty lub proszki z liści stewii. A bezpieczniej jest nie korzystać z białych czy przezroczystych substancji. Niektórzy uważają, że zostały one przetworzone, czyli nie mają już w sobie cennych składników.

Zna pan sposób na to, jak zaspokoić apetyt na słodycze?
Kiedy nasz organizm domaga się czegoś słodkiego, nie do końca chodzi mu o batony czy czekoladę. Kuchnia pięciu przemian mówi o tym, że do słodkiego smaku dopasować możemy np. marchewkę czy kaszę jaglaną. Wskazuje to na to, że chce nam się po prostu, najprościej mówiąc, węglowodanów. Czegoś, co jest słodkie, ale nie przepełnione tą słodyczą. Idąc na łatwiznę sięgamy na przykład po batony. A możemy skorzystać właśnie ze słodkich warzyw, jak chociażby wspomniane marchewki, bataty czy też kukurydza.

A jaki deser bez cukru zaproponowałby pan naszym Czytelnikom?
Puding z nasion chia na mleku kokosowym z miodem lipowym i konfiturą z malin, karmelizowane owoce w miodzie z rozmarynem i cytrynową granitą, ciasto z melasą i korzennymi przyprawami czy na przykład koktajl z rodzynek i truskawek na jogurcie.

Dziękuję.

Maciej Ostrowski, miłośnik naturalnych rozwiązań w kuchni. Jest szefem kuchni i właścicielem zielonogórskiej restauracji Krośnieńska 12.
Mariusz Kapała Maciej Ostrowski, miłośnik naturalnych rozwiązań w kuchni. Jest szefem kuchni i właścicielem zielonogórskiej restauracji Krośnieńska 12.

Przepisy Macieja Ostrowskiego

Pudding z nasion chia na mleku kokosowym z miodem lipowym i konfiturą z malin
Składniki na ok. 6 porcji: 6 łyżek nasion chia (szałwia hiszpańska), 0,5 l mleka kokosowego, miód lipowy do smaku, maliny (świeże lub mrożone), ksylitol do smaku
Sposób przygotowania
Wszystkie składniki połącz razem w misce i mieszaj co 10 minut. Gdy mleko zacznie gęstnieć i przybierać konsystencję puddingu, przełóż go do słoiczków. Zostaw ok. 2 cm miejsca na konfiturę.
Maliny przełóż do metalowego rondla. Gotuj kilkanaście minut na średnim ogniu, często mieszając. Gdy konfitura zgęstnieje, możesz ją dosłodzić ksylitolem. Gotową konfiturę nałóż na pudding chia i schłodź przez ok. 2 godziny.

„Owoce lasu” zapiekane z klonowym zabaglione i świeżą melisą
Sposób przygotowania:
Zabaglione: żółtka 6 sztuk syrop klonowy 1-2 łyżki śmietanka kremówka 30 proc. - 400 ml
Do rondla wlej 200 ml wody i zagotuj. Żółtka, syrop klonowy i śmietankę przełóż do metalowej, owalnej miski i dokładnie wymieszaj. Postaw miskę na rondlu z gotującą wodą i cały czas mieszaj do uzyskania puszystego sosu.
Maliny, jeżyny, jagody, borówki i poziomki (owoce są dowolne - mogą być np. same jagody) umyj i przebierz z trawy, listków i igliwia. Nakładaj owoce do głębokich talerzy na grubość ok. 2 cm. Polej gęstym sosem zabaglione i zapiekaj w piekarniku przez kilka minut na opcji GRILL w temperaturze 200 stopni. Po zapieczeniu dekoruj świeżymi listkami melisy i od razu podawaj.

Karmelizowane owoce w miodzie z rozmarynem i cytrynową granitą
Sposób przygotowania:
Cytrynowa granita: sok z cytryn 200 ml, sok z pomarańczy 200 ml, miód 100 ml, białe wino 100 ml
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i wstaw do zamrażarki. Mieszaj co godzinę.
Owoce: jabłka, gruszki, winogrona, miód, łyżka masła, świeży rozmaryn
Owoce umyj i oczyść z ogonków i pestek – pokrój w cząstki, następnie przesmaż je na maśle na złoty kolor i dodaj kilka igiełek świeżego rozmarynu. Dodaj łyżkę lub dwie miodu. Pilnuj, aby owoce były przesmażone, ale nie zamieniły się w papkę.
Nakładaj karmelizowane owoce do miseczek, a na górę połóż kulki z cytrynowej granity.

Ciasto z melasą i korzennymi przyprawami
Składniki: melasa - 1/4 szklanki, wrzątek - 1/2 szklanki, soda - 3/4 łyżeczki, mąka pszenna - 1 i 1/2 szklanki, sól - 1/4 łyżeczki, cynamon - 1/4 łyżeczki, kardamon - 1/4 łyżeczki, imbir świeży - 3/4 łyżeczki (utarty), olej - 6 łyżek, cukier - 2/3 szklanki, jajko - 2 sztuki
Sposób przygotowania:
W garnuszku podgrzej wodę. Do gorącej dodaj melasę i sodę (uwaga, będzie się burzyć!).
Ubij mikserem olej z cukrem, dodawaj po 1 jajku. Połącz z tartym imbirem.
Wymieszaj suche składniki- mąkę, sól, korzenie. Dodawaj na zmianę, partiami, do ubitych jaj z cukrem, suche składniki i melasę z wodą.
Wymieszaj, wlej do foremki natłuszczonej masłem i obsypanej mąką. Piecz ok. 45 minut w temperaturze 180 stopni.

Mrożona herbata miętowa z hibiskusem i stewią
Składniki: 1 litr wrzątku, 2 łyżki kwiatów hibiskusa, 3 łyżki suszonej mięty, 1 łyżka liści stewii, łyżeczka proszku ze stewii, lód
Sposób przygotowania:
Herbaty i liście stewii zalej wrzątkiem i odstaw do wystygnięcia. Przecedź herbatę od fusów i dodaj łyżeczkę stewii w proszku, dodaj lód i serwuj w upalne dni.

Koktajl z rodzynek i truskawek na jogurcie
Składniki: świeże truskawki 500 g, jogurt naturalny 400 ml, rodzynki 100 g, płatki owsiane 2 łyżki
Sposób przygotowania:
Rodzynki zalej wrzątkiem i mocz przez 10 minut. Truskawki umyj i obierz z szypułek. Odcedź rodzynki i zmiksuj je z truskawkami, płatkami owsianymi i jogurtem. Podawaj na zimno.
Taki koktajl może zastąpić nam drugie śniadanie.Jest pożywny i zdrowy, a rodzynki dostarczą nam niezbędnych węglowodanów.

Magda Weidner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.