Zajrzyj do oka. Informatycy pracują nad medycyną

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Zajrzyj do oka. Informatycy pracują nad medycyną

Agata Sawczenko

Ta wizja przyszłości, którą oglądamy w filmach akcji czy science fiction, już stała się rzeczywistością. Możemy rozpoznać człowieka po siatkówce oka czy liniach papilarnych. A my chcemy opracować takie algorytmy, które pozwolą na co dzień bezpiecznie korzystać z tych nowoczesnych rozwiązań- mówi Maciej Szymkowski z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Co wspólnego ma informatyka z medycyną?

Współczesna informatyka dąży do tego, by wspomóc medycynę. Nad tym właśnie pracujemy w zespole profesora Khalida Saeeda na Politechnice Białostockiej. Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym, bo chcemy zapewnić lekarzom - ale także pacjentom - możliwość szybszej diagnostyki, przede wszystkim w okulistyce.

Na czym to ma polegać?

Okuliści zwracają uwagę, że niektórych zmian w oku nie można wykryć zwykłym badaniem. Chodzi zwłaszcza o zmiany w początkowych stadiach.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.