Zaczął się remont nowej siedziby Zespolaków z Bydgoszczy, ale wciąż potrzebna jest pomoc
Skuwanie płytek, demontaż płyt regipsowych - w sobotę (5 lutego) rozpoczął się remont nowej siedziby Stowarzyszenia Zespolaki w Bydgoszczy. A wszystko dzięki pomocy ludzi dobrej woli. W lokalu przy al. Prezydenta L. Kaczyńskiego 35 na Kapuściskach docelowo mają być prowadzone zajęcia terapeutyczne dla dzieci z zespołem Downa.
Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.
[video]19421[/video]
Lokal, po dawnej Cafe Zetka, użyczyło stowarzyszeniu Miasto Bydgoszcz. Jak już informowaliśmy, umowa w tej sprawie została podpisana z ratuszem 7 stycznia br. Pomieszczenia wymagają jednak kapitalnego remontu. Konieczne są np. wymiana okien i drzwi. Trzeba położyć nową instalację elektryczną, zrobić sanitariaty. Ściany i podłogi również wymagają prac remontowych. Do tego dochodzą koszty wyposażenia.
[polecane]22423523[/polecane]
Stowarzyszenie Zespolaki działa o 2016 r. Jest organizacją non-profit, założoną i prowadzoną w ramach pracy społecznej przez rodziców dzieci z zespołem Downa. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Na odzew nie trzeba było długo czekać. Wolontariusze się skrzyknęli
- Sami nie jesteśmy w stanie wyremontować tego lokalu, bo koszty przekraczają nasze możliwości finansowe, dlatego już w styczniu zaapelowaliśmy do darczyńców, firm i ludźmi dobrego serca o pomoc - zaznacza Przemysław Aleksiewicz, prezes Stowarzyszenia Zespolaki.
Na odzew nie trzeba było długo czekać. W sobotę (5 lutego) dzięki spontanicznej akcji pracowników firmy KOLBUD i rodziców rozpoczęły się pierwsze prace wyburzeniowe i rozbiórkowe. W pomoc zaangażowali się też wolontariusze ze Stowarzyszenia „Dzięki Wam”. Tu małą “cegiełkę” dołożyła nasza redakcja, która pomogła Zespolakom skontaktować się z Adamem Jaworskim, prezesem Stowarzyszenia Dzięki Wam.
- Wspólnymi siłami zdemontowane zostały płyty regipsowe, odsłonięte okna, które były zabudowane. To była prawdziwa demolka - mówi Iwona Aleksiewicz, ze Stowarzyszenia Zespolaki, prywatnie mama 7-letniego Mikołaja z zespołem Downa. - Duży ciężar prac wzięła na swoje barki firma KOLBUD, która także dostarczyła nam kontenery do wywozu gruzu.
Po wstępnych oględzinach okazało się, że stan techniczny lokalu jest gorszy niż zakładano i remont będzie wymagał większego nakładu pracy i środków finansowych.
- Zależy nam, żeby uporać się z nim do końca czerwca br. - mówi Iwona Aleksiewicz. - Od września chcemy tu już prowadzić zajęcia terapeutyczne dla naszych podopiecznych. Lokal trzeba będzie jeszcze wyposażyć w meble i sprzęt do zajęć. Podarowano nam już basen z kulkami czy tzw. helikopter do integracji sensorycznej, z czego bardzo się cieszymy.
Uczniowie budowlanki także pomogą w remoncie
Stowarzyszenie Zespolaki ponawia jednak apel do wszystkich, którzy mogliby w miarę możliwości nieodpłatnie pomóc w remoncie lokalu.
- Potrzebujemy hydraulika, specjalisty od instalacji CO, płytkarza, tynkarza lub fachowca od technologii płyt GK - mówi Iwona Aleksiewicz. - Poszukujemy również firm zajmujących się stolarką okienną i drzwiową, które mogłyby dostarczyć nam okna i drzwi na bardzo preferencyjnych warunkach finansowych. Liczymy, że wspólnymi siłami z darczyńcami, firmami i ludźmi dobrego serca uda nam się tego dokonać. Osoby które chciałyby nas wesprzeć prosimy o kontakt pod adresem mailowym: biuro@zespolaki.pl lub pod nr tel. 512-049-953.
Już wiadomo, że w remont włączy się też Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.
- Ten kontakt podpowiedziała nam Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy - mówi Iwona Aleksiewicz. - Pani dyrektor ZSB Magdalena Popielewska wizytowała już w styczniu ten lokal. Padła deklaracja pomocy. Jesteśmy w kontakcie z jednym z nauczycieli kształcenia zawodowego i już wiemy, że w piątek (11 lutego) na placu budowy pojawią się uczniowie budowlanki. Najważniejsze, że remont ruszył i pojawiło się światełko w tunelu.