Za co przedszkolak dostaje punkty
O tym, jakie dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola decydują przepisy wynikające z ustawy i ustalone przez gminę.
Podstawowe kryteria naboru do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych określił ustawodawca. Zgodnie z nimi, pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola mają dzieci:
- z rodzin wielodzietnych
- niepełnosprawne
- z niepełnosprawnym rodzicem, obojgiem niepełnosprawnych rodziców lub niepełnosprawnym rodzeństwem
- wychowywane tylko przez jednego rodzica
- pozostające w rodzinie zastępczej.
W pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmowane są obecnie 6-latki, które odbywają obowiązkowe, roczne przygotowanie przedszkolne. Miejsce powinny mieć też zapewnione 5-latki. Prawo do edukacji przedszkolnej przysługuje też 4-latkom, a od 1 września tego roku obejmie też 3-latki. O przygotowanie miejsc dla dzieci powinna zadbać gmina. Również od 1 września wszystkie dzieci mają prawo do nauki języka obcego nowożytnego.
Dla przedszkoli publicznych dodatkowe kryteria naboru określają gminy. Na przykład, w Bydgoszczy w roku szkolnym 2016/2017 pierwszeństwo miały dzieci, których oboje rodzice pracują lub studiują dziennie. Za każde z kryteriów przyznawana jest odpowiednia liczba punktów.
Ile to kosztuje
W przedszkolu publicznym rodzice płacą złotówkę za każdą godzinę powyżej 5 bezpłatnych godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej.
Nie dotyczy to 6-latków. Od 1 stycznia tego roku zmieniły się bowiem przepisy, które obejmują subwencją sześciolatki korzystające z wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że samorządy bądź inne organy prowadzące placówki publiczne nie mogą pobierać opłat za dziecko w wieku 6 lat.
Przedszkola niepubliczne same ustalają wysokość czesnego. Rodzice płacą za wyżywienie dziecka.
Dzienną stawkę żywieniową ustala przedszkole w porozumieniu z rodzicami. Średnio wynosi ona około 5 zł. W przypadku zgłoszonej nieobecności dziecka jest ona zwracana rodzicom.