Wytwórnia pasz już rozpoczęła pracę
W ubiegłym tygodniu uroczyście otwarto Wytwórnię Pasz, która powstała w strefie przemysłowej w Rypinie. Wicepremier Mateusz Morawiecki odwiedził, która powstała w Rypinie. Wczoraj nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu.
To drugie otwarcie obiektu. Pierwsze,bardzo kameralne, miało miejsce w lipcu. Uczestniczył w nim m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki. Na drugie, które odbyło się w ubiegłym tygodniu zaproszono m.in. lokalne władze, przedsiębiorców, posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przedstawiciele instytucji. Były okolicznościowe przemówienia, występ Dziecięcej Grupy Estradowej oraz zwiedzanie fabryki.
- Produkujemy pełną parą. Aktualnie już 20 tys. ton pasz miesięcznie. Zainwestowaliśmy obiecane 80 milionów, prawdą będzie też zatrudnienie na poziomie 100 osób, gdy tylko dojdziemy do produkcji 30 tys. ton. Jeśli zainwestujemy kolejne 15 milionów wówczas będziemy produkować 45 tys. ton – mówi prezes spółki Cedrob Andrzej Goździkowski. - Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Rypinie ze względu na życzliwość władz, ich otwartość, profesjonalną obsługę.
Potężna firma oznacza dla miasta sporo korzyści.
-To wielki dzień i bardzo ważne wydarzenie, które pomaga nam walczyć z bezrobociem. Kiedy w 2010 roku obejmowałem urząd burmistrza wynosiło ono około 20%. Dziś jest na poziomie 13,8%. To jeden z lepszych wyników w województwie. W Cedrobie pracę znaleźli pracownicy fizyczni, ale także absolwenci kierunków biologicznych, chemicznych, informatyki czy administracji – informuje burmistrz Rypina Paweł Grzybowski.
Spadek bezrobocie to niebywały sukces.
- Ważne jest, że bezrobotnych ubywa, ale jeszcze istotniejsze są powody, że nie chodzi o emigrację, a faktycznie ludzie znajdują pracę i zostają – zaznaczał poseł Jan Krzysztof Ardanowski.
Na etapie budowy zakładu, nawiązano współpracę z lokalnymi firmami. Teraz wytwórnia stawia na współpracę z firmami transportowymi oraz rolnikami. Zakład będzie skupował pszenicę i kukurydzę.
- Kupujemy od rolników, a nie pośredników, płacimy w terminie, bliskość dostawy. To jest, myślę, rzecz nie do przecenienia dla rolników, którzy tu uprawiają ziemię - dodaje Andrzej Goździkowski.
Niewątpliwą korzyścią mają być też podatki dla miasta. Duże znaczenie ma tez sam fakt zagospodarowania terenów w strefie.
- Po drugiej stronie mamy 3,5 ha, sprzedane przez poprzednie władze miasta. Do tej pory nic tam się nie dzieje. Nam udało się doprowadzić do zagospodarowania 5,5 ha w strefie. Cedrob to pierwsza zewnętrzna firma, która zainwestowała w naszym mieście od 15 lat – dodaje burmistrz Grzybowski.
Cedrob otrzymał podziękowania także za działalność społeczną, charytatywną.
Prace związane z powstaniem wytwórni pasz Cedrob pochłonęły około 80 milionów złotych. Realizacja inwestycji rozpoczęła się dwa lata temu. Zakład jest wyposażony w bardzo nowoczesne urządzenia. Wykorzystano program sterowania linii technologicznych. Postawiono na ekonomię i ekologię, starając się ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.
- To największa w Polsce i najnowocześniejsza w Europie wytwórnia pasz. Spełniać będzie najwyższe standardy światowe – zapewnia Cedrob.
Firma rozważa możliwość rozbudowy zakładu, co skutkowałby kolejnymi miejscami pracy.