Wystawa pyłków, spotkanie o pasji - coś dla starszych i... młodszych

Czytaj dalej

Wystawa pyłków, spotkanie o pasji - coś dla starszych i... młodszych

W Centrum Nauki i Techniki EC1 przy ul Targowej 1/3 można podziwiać wystawę „Tajemnice pyłków”. W roli głównej występują mikroskopijne pyłki roślin.

Na wystawie są prezentowane wykonane przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego zdjęcia pyłków mniej i bardziej popularnych roślin. Na podstawie tych zdjęć zostały zaprojektowane i wydrukowane w twójwymiarze ich modele.

Dzięki temu zwiedzający, jako pierwsi na świecie, będą mogli nie tylko zobaczyć efektowne kształty pyłków na płaskich zdjęciach, ale również dotknąć je i obejrzeć w 3D, powiększone nawet kilkanaście tysięcy razy. Kształty i wzory pyłków są nie mniej atrakcyjne niż kwiaty, z których pochodzą.

Zdjęciom i wydrukom towarzyszą informacje o biologii zapylania roślin, których pyłki można oglądać. To fascynujące historie o tym, jakich niezwykłych starań dokładają rośliny, aby przedłużyć gatunek. Na ekspozycji znajdziemy też niewielką galerię owadów, które im w tym pomagają – od popularnej pszczoły miodnej, poprzez efektowną kwietnicę okazałą, po zaskakującą padlinówkę cesarską, czyli całkiem pospolitą muchę.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 9 - 19 oraz w soboty i niedziele w godz. 10 - 20. Więcej informacji pod nr (42) 233-50-55.

Z kolei w następny piątek, 7 grudnia, o godz. 13 przy ul. Szpitalnej 6 odbędzie się spotkanie z dr Kają Zapędowską-Kling na temat ciekawej inicjatywy „Pasja dla życia”.

Na pomysł zapoczątkowania cyklu szkoleń dla seniorów wpadła 75-letnia Szwedka, lekarka. Obecnie spotkania wzorowane na modelu szwedzkim praktykowane są od ponad 10 lat w ośmiu krajach świata. Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z ciekawostkami na temat różnych form samoorganizacji seniorów za granicą oraz do wspólnej rozmowy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.