Wybory prezydenckie 2020: Wzywają sędziów do wycofania się z udziału w komisjach wyborczych. "To zagrożenie życia"

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Łukasz Cieśla

Wybory prezydenckie 2020: Wzywają sędziów do wycofania się z udziału w komisjach wyborczych. "To zagrożenie życia"

Łukasz Cieśla

Stowarzyszenie sędziów „Themis” zabrało głos ws. wyborów prezydenckich, które PiS nadal planuje przeprowadzić 10 maja. - Ich organizacja w trakcie zagrożenia koronawirusem będzie narażała wszystkie osoby uczestniczące w organizacji wyborów na odpowiedzialność za przestępstwo umyślne sprowadzenia powszechnego zagrożenia epidemiologicznego. Grozi za to do 8 lat więzienia. A w przypadku, gdyby ktoś się zakaził, a następnie zmarł lub zapadł na ciężką chorobę, grozi do 12 lat więzienia – wskazuje stowarzyszenie sędziów „Themis”. Jednocześnie wzywa w swojej uchwale wszystkich sędziów do wycofania się z zasiadania w komisjach wyborczych.

- Nasza uchwała to analiza prawno-karna obecnej sytuacji. Chcemy uzmysłowić rządzącym, że osoby organizujące wybory w warunkach epidemii będą narażone na odpowiedzialność karną, co wprost wynika z kodeksu karnego. Głosowanie w trakcie epidemii będzie przecież zagrażać zdrowiu i życiu zarówno głosujących, jak i członków komisji. To nie tylko teoretyczne rozważania. We Francji, która niedawno zorganizowała pierwszą turę wyborów samorządowych, doszło do zakażenia członków komisji wyborczych

– podkreśla Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz, sędzia WSA w Poznaniu, przedstawiciel WSA do Forum Współpracy Sędziów oraz członek zarządu głównego stowarzyszenia sędziów „Themis”.

WIĘCEJ: Poznański chirurg zapowiada pozwanie władz, które mimo epidemii koronawirusa chcą przeprowadzić wybory prezydenckie

Stanowisko sędziów jest o tyle istotne, że bez ich udziału wybory się nie odbędą.

W swojej uchwale stowarzyszenie "Themis" wskazuje również, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, że stan poważnego zagrożenia będzie trwał przez co najmniej 3 miesiące. W polskich realiach może się utrzymywać do połowy czerwca.

Wybory prezydenckie 2020: Wzywają sędziów do wycofania się z udziału w komisjach wyborczych. "To zagrożenie życia"
brak Władze PiS, mimo epidemii koronawirusa i kolejnych ograniczeń, nadal twierdzą, że wybory prezydenckie mogą się odbyć 10 maja. Są za to krytykowane przez kolejne środowiska.

- Przeprowadzenie wyborów w maju będzie równoznaczne z doprowadzeniem do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby, gdyż narazi miliony wyborców, dziesiątki tysięcy uczestników komisji wyborczych, wielu sędziów rozpatrujących protesty wyborcze, a nawet osoby głosujące korespondencyjnie na poczcie. Nie ma technicznej możliwości, aby po każdej osobie głosującej, których w dużych miastach mogą być jednego dnia setki, a nawet tysiące, dezynfekować lokal wyborczy. Samo użycie jednorazowych długopisów niczego nie zmieni, skoro jest powszechnie wiadomo, że wirus potrafi przetrwać poza ludzkim organizmem przez szereg godzin. W poczuciu współodpowiedzialności za życie i zdrowie tysięcy Polaków, wzywamy wszystkich sędziów do wycofania się z udziału w komisjach wyborczych. Sędziom nie wolno, zwłaszcza w sposób w pełni świadomy, uczestniczyć w działaniach które naruszają Konstytucję, a nawet mogą stanowić przestępstwo – czytamy w uchwale stowarzyszenia.

WIĘCEJ: Politolog z UAM: PiS niezgodnie z prawem wprowadziło ograniczenia naszych praw obywatelskich

Z kolei stowarzyszenie sędziów „Iustita” na razie nie wystosowało tego typu odezwy do sędziów.

- Jeszcze nie podjęliśmy takiej uchwały odnośnie wyborów, ale myślimy podobnie w tej sprawie – zaznacza poznański sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia „Iustitia”.

Organizacja wydała za to oświadczenie solidaryzując się z lekarzami, którym władze zabraniają publicznych wypowiedzi w związku z epidemią koronawirusa.

Władze stowarzyszenia „Iustitia” wskazały, że informowanie społeczeństwa o istotnych sprawach dotyczących zdrowia obywateli leży w interesie publicznym, a naciski i próby zamknięcia lekarzom ust odbiegają od standardów rozwiniętych demokracji.

Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.