Wszystko jest polityką. Felieton Ryszarda Terleckiego: Przekorna statystyka

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Ryszard Terlecki

Wszystko jest polityką. Felieton Ryszarda Terleckiego: Przekorna statystyka

Ryszard Terlecki

Wybory samorządowe w najważniejszej części już za nami. Rozstrzygnęliśmy nowy podział polityczny sejmików województw, dokonaliśmy wyboru rad powiatów i rad większości gmin. W pierwszej turze wybraliśmy też wielu prezydentów, burmistrzów i wójtów. Przez kilka dni analizowaliśmy wyniki sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania, ostatecznie poznaliśmy wyniki oficjalne.

Kto wygrał wybory samorządowe 2018 roku? W zależności od tego, kto występował przed kamerami telewizji, dowiadywaliśmy się, jaki jest ich wynik. Słyszeliśmy na przykład, że świetny wynik uzyskało PSL. Dlaczego? Bo zdobyło 70 mandatów radnych w sejmikach województw. Poprzednio miało ich 157, czyli straciło 87, ponad połowę. Czy utrata prawie miliona głosów w stosunku do 2014 roku to dla PSL dobra wiadomość? Podobnie w powiatach, PSL uzyskał większość w 40, czyli stracił 107. Oczywiście, mogło być gorzej, ale powodów do świętowania raczej nie ma. Po drugiej turze wyborów będzie można podliczyć, w ilu gminach nie ma już wójtów z PSL.

Słyszeliśmy także, że wybory wygrała Koalicja Obywatelska, czyli Platforma z Nowoczesną. Rzeczywiście, zdobyła 194 mandaty radnych wojewódzkich, a więc o 15 więcej niż w 2014 roku. Można powiedzieć, że utrzymała poprzedni wynik, tym bardziej że wygrała też w kilku dużych i kilkunastu średnich miastach, w większości tych samych co poprzednio. Ponadto powiększyła do 60 liczbę powiatów, w których zdobyła większość. Sukces ten byłby bezsporny, gdyby go porównać z wynikiem PSL. Bardziej miarodajne wydaje się jednak inne porównanie.

W zależności od tego, kto występował przed kamerami telewizji, dowiadywaliśmy się, jaki jest wynik wyborów

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 254 mandaty radnych sejmików, czyli o 83 więcej niż poprzednio. Tym samym pobiło rekord wyników w wyborach wojewódzkich od ich początku w 1998 roku. Uzyskało też większość w 147 powiatach, czyli o 78 więcej niż poprzednio. W stosunku do poprzednich wyborów samorządowych zyskało dwa miliony wyborców. Kto więc wygrał wybory? Lewica ma 11 mandatów w sejmikach, Kukiz nie zdobył żadnego. W mediach można znaleźć dziesiątki komentarzy i analiz, przedstawiających sukcesy opozycji i porażkę obozu rządzącego.

Przed wyborami opozycja (najczęściej Platforma z PSL) rządziła w 15 województwach, dziś Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 9, a w 6 będzie rządzić samodzielnie. Być może przybędzie jeszcze tych województw w efekcie koalicyjnych rokowań. Tymczasem w żadnym z województw żadna z opozycyjnych partii nie ma możliwości samodzielnego rządzenia. Sympatyzujący z opozycją komentatorzy nadal mogą się wysilać, ale statystyki są bezwzględne. Ich uzupełnieniem będą wyniki drugiej tury wyborów w 649 miastach i gminach (w tym w Krakowie). Co nie oznacza, że w najważniejszej swej części wybory samorządowe 2018 roku zostały już rozstrzygnięte.

Ryszard Terlecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.