Wspólne zakupy spowodowały znaczące oszczędności dla gmin
Samorządy współpracują, by płacić niższe rachunki. Pomysł organizowania jednego przetargu dla kilkunastu podmiotów okazał się być trafionym.
Rypińska Grupa Zakupowa sukcesywnie się rozrasta. Obecnie ma już 11 członków - to miasto Rypin, Golub-Dobrzyń, powiat rypiński i golubsko-dobrzyński, Rypińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, szpital w Mławie, gmina Wąpielsk, Skrwilno, Rypin, Rogowo oraz Brzuze. Ten ostatni samorząd przystąpił do udziału w tej inicjatywie w tym roku.
Grupa, której liderem jest Rypin, zajmuje się organizacją przetargów na dostawę energii elektrycznej. Dzięki temu, że jest to zamówienie zbiorcze, samorządy uzyskują niższą cenę niż w przypadku indywidualnych umów z dostawcami.
Na zakup energii elektrycznej w przyszłym roku zorganizowano dwa przetargi. Jeden dotyczy dostaw dla lokali i obiektów, a drugi dla potrzeb oświetlenia drogowego. Na ten rok zaplanowano zużycie energii dla wszystkich partnerów na poziomie około 6302 MWh. Cena uzyskana w przetargu za MWh jest niższa o około 10% w stosunku do cen obowiązujących w tym roku.
Dostawcą prądu do budynków będzie spółka NOVUM z Warszawy. W przetargu na oświetlenie uliczne najkorzystniejszą ofertę złożyła ENEA S.A. z Poznania.
- Na zmianie dystrybutora skorzysta nie tylko urząd, a przede wszystkim miejskie instytucje. W wykazie punktów poboru energii widnieją m. in.: hala widowiskowo-sportowa, szkoły podstawowe, gimnazjum, boisko Orlik czy Miejski Ośrodek Polityki Społecznej. Uzyskanie wymiernych oszczędności, sięgających 10% względem mijającego okresu trwania umowy z innym dostawcą, przyniesie w kolejnym roku duże budżetowe korzyści dla Miasta i Mieszkańców. Zmniejszone zostaną wydatki ze środków publicznych na administrację, a to przełoży się na poprawę trudnej sytuacji finansowej, jaka nadal utrzymuje się w Golubiu-Dobrzyniu - informuje magistrat.