Wioski zaczęły żyć, kiedy pojawił się ktoś, kto pokazał, że można coś zrobić samemu

Czytaj dalej
Fot. Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz

Wioski zaczęły żyć, kiedy pojawił się ktoś, kto pokazał, że można coś zrobić samemu

Renata Hryniewicz

Nazywa się Zbigniew Gondek, ale wszyscy mówią na niego „Zibi”. To biznesmen z Gądkowa Wielkiego. Jest lokalnym patriotą, człowiekiem o duszy społecznika, który ma wielki zapas pozytywnej energii. Organizuje czas i pomaga mieszkańcom Gądkowa, Garbicza i Debrznicy.

To trzy maleńkie wioski położone obok siebie w gminie Torzym. Nie ma tutaj żadnych atrakcji dla mieszkańców. Właściwie jedyną, można nawet powiedzieć wielką rzeczą, która się odbywa w okolicy jest Garbicz Festival. To impreza muzyczna, o sporej już renomie, która co roku gromadzi tłumy gości w lesie, nad brzegiem jeziora. Zjeżdża wtedy do Garbicza kilka tysięcy ludzi z całego świata. Wioska zarabia niemałe pieniądze. I to nie tylko ci, którzy mają tutaj sklepy, ale także mieszkańcy, którzy udostępniają swoje podwórka na parkingi, czy też w tym czasie pracują na festiwalu, przy porządkowaniu terenu, w kuchni, transporcie, ochronie. Jednym z organizatorów festiwalu jest właśnie Zibi.

- Kiedy przyjechałem do Gądkowa z Anglii i zobaczyłem jak ludzie żyją, szczerze się przeraziłem - opowiada Zibi (tak wręcz każe siebie nazywać). - Smutek i bieda. I trochę bałaganu. Wziąłem się do roboty. Chciałem dać dobry przykład i sam zacząłem sprzątać wioskę. Później dołączyli inni ludzie. I to było fajne, że robimy coś razem. Dziś każdy już wie, że trzeba coś robić, by lepiej się żyło - dodaje.

W Garbiczu za pieniądze Zibiego i festiwalowe udało się położyć kawałek drogi asfaltowej. Zbudowano plac zabaw, zorganizowano kilka pikników dla mieszkańców przy miejscowej remizie. W Gądkowie Zibi zaangażował się w budowę muru okalającego kościół. A w Debrznicy remontuje pałac. Był zbudowany w połowie XIX i należący dawniej do znamienitego rodu von Hohenzollern. Później był domem kolonijnym, a jeszcze później właścicielem pałacu został PGR. Od lat budynek stał i niszczał. Zibi postanowił go kupić, tchnąć w niego nowe życie i zaadoptować na miejsce, które będzie służyło także mieszkańcom Debrznicy.

Pałac został wyremontowany w środku, więc mieszkańcy mogą się już w nim spotykać. Odbywały się tu wesela, przyjęcia itp. Ale nie tylko. Momentami pałac pełni funkcję domu kultury i świetlicy zarazem. Przychodzą tu kobiety, które wspólnie gotują, dzieci bawią się w helikopterze i wozie strażackim, który Zibi tu ściągnął i postawił w lasku przy pałacu. A młodzież łowi ryby w stawie.

- Mieszkańcy są szczęśliwi i każdy coś chce od siebie wnieść. Jedni sprzątają, inni wybudowali łódź przy stawie, jeszcze inni wyrzeźbili krzesła, zrobili ozdoby - mówi narzeczona Zibiego Aurelia Ziętek. - Ci ludzie już nie są tacy sami. Nabierają pewności siebie, kreatywności.

W każdej z wiosek, dwa razy w roku, Zibi organizuje wielkie sprzątanie własnej miejscowości. Po nim jest ognisko z kiełbaskami, a wieczorem mała impreza dla dorosłych. Poza tym na święta dzięki Zibiemu dzieci dostają paczki, a w ciągu roku jeżdżą na wycieczki.

Ostatnio odwiedziły zielonogórski park trampolin SkokoLoco. - Teraz chcę je zabrać na basen. Jestem instruktorem pływania i chcę, żeby wszystkie dzieci w tych wioskach umiały pływać. Nauczę je - dodaje.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.