Wielkie świętowanie. Kielecki ułan ma ważną misję
2018 rok upłynie pod znakiem świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z większych wydarzeń w kraju będzie wielka parada rekonstruktorów historycznych wszystkich epok w Warszawie w dniu Święta Wojska Polskiego. Za koordynację przemarszu oddziałów okresu XX wieku odpowiada kielczanin Robert Mazur.
Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest poseł Arkadiusz Czartoryski. Kawaleria XX wieku będzie jednym z elementów defilady, w której udział wezmą także reprezentacje wszystkich epok i okresów historycznych: grup słowiańskich, średniowiecznych, formacji wojskowych od XVI do XIX wieku, w tym oddziałów z okresu polskich powstań narodowych, dwudziestowiecznej piechoty, artylerii, łączności, saperów, intendentury, służby medycznej oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, żandarmerii i Policji Państwowej. Podczas defilady prezentowane będą także formacje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oraz 1 i 2 Armia Wojska Polskiego na Wschodzie, jak również pojazdy historyczne i oddziały Polskiego Państwa Podziemnego oraz ruchu niepodległościowego po 1945 roku. Każdej odtwarzanej epoce został przydzielony koordynator, który czuwać będzie nad rekrutacją grup oraz nad porządkiem w czasie trwania wydarzenia. Parada zorganizowana będzie w dniu Święta Wojska Polskiego – maszerować w niej więc będą rekonstruktorzy odtwarzający wszelkiego typu regularne oddziały wojskowe, zarówno piesze jak i konne. W defiladzie planowany jest łączny udział około 3,5 tysięcy osób i 500 koni.
Koordynatorem odpowiadającym za oddziały okresu XX wieku (lata 1914-1945) został rotmistrz kawalerii ochotniczej Robert Mazur – dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Właśnie prowadzi rekrutację od grup rekonstrukcji historycznej w całym kraju. – Na dziś zgłosiły się 43 stowarzyszenia, które kontynuują tradycje kawalerii z tego okresu. Mamy 436 koni, ale mogę przyjąć tylko 260 pod siodłem i 40 zaprzęgowe. Do końca marca potrwa weryfikacja stowarzyszeń – mówi Robert Mazur. - Po weryfikacji kawalerzyści będą wcieleni w zależności od rodzaju deklarowanego umundurowania do odpowiednich szwadronów – dodaje rotmistrz.
Przedstawiciele stowarzyszeń do Warszawy zjadą 12 sierpnia. Defilada w ramach organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej obchodów dnia Święta Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia.
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w regionie świętokrzyskim odbędzie się szereg imprez. Ciekawie wygląda kalendarz wydarzeń organizowanych przez wojewodę Agatę Wojtyszek. Wiodącą inicjatywą będzie rozpoczęty w ubiegłym roku „Korowód Niepodległości”, czyli patriotyczne spotkania w szkołach, ośrodkach kultury i bibliotekach oraz innych placówkach związanych z kulturą i edukacją we wszystkich miastach powiatowych regionu.
Inne przedsięwzięcie to „Niepodległa Tech”. - Celem konkursu jest pokazanie, że niepodległość to nie tylko przeszłość i teraźniejszość, ale głównie przyszłość naszego narodu - mówi Agata Wojtyszek. Wyboru najlepszych grafik dokonają internauci.
Na 2018 rok zaplanowano także cykl spotkań i pikników rodzinnych w miastach powiatowych regionu pod hasłem „Kierunek niepodległa”.