Wielka Brytania i Niemcy nie tracą na popularności. Wyjeżdżamy do pracy, bo za granicą płacą więcej

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Dabrowa
Urszula Sobol

Wielka Brytania i Niemcy nie tracą na popularności. Wyjeżdżamy do pracy, bo za granicą płacą więcej

Urszula Sobol

Główny powód wyjazdów Polaków za granicę to praca lepiej wynagradzana niż w kraju. Wielka Brytania, Niemcy, Belgia i Irlandia wśród mieszkańców naszego regionu nie tracą na popularności.

O 10 proc., do 7,7 tys. zł, wzrosły w ubiegłym roku średnie pensje Polaków pracujących w krajach UE. Eksperci odradzają wyjazdy za pracą do Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Tam ciężko o dobrze płatne zatrudnienie.

Największa fala emigracji miała miejsce zaraz po wejściu do Unii Europejskiej, później trochę się uspokoiło. Wiele osób, które choć raz spróbowały życia poza Polską, ponownie decyduje się na wyjazd za granicę.

- Właśnie teraz jest okres, kiedy ludzie myślą o takim wyjeździe, z którego wrócą na święta Bożego Narodzenia. Pierwszy boom wyjazdowy był na początku wakacji. Młodzi ludzie wyjechali i teraz wracają do kraju - opowiada Wojciech Woś, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie. - Tak naprawdę wyjeżdżają osoby w różnym wieku, średnio mając 25-45 lat, chociaż nie mamy górnej granicy wieku.

- Jeżeli ktoś nie realizuje się tutaj, w kraju, a ma odpowiednie kompetencje, wykształcenie i doświadczenie, aby pracować za granicą, to jak najbardziej może wyjeżdżać. Praca za granicą ma wiele atutów. W zachodnich krajach są wyższe zarobki, niższe koszty utrzymania. To wszystko powoduje, że nadal spora część Polaków wyjeżdża, mimo że dzisiaj w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w historii - mówi Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie. - Część Polaków wyjeżdża, gdyż podoba im się też styl życia i klimat społeczny w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"W Wielkiej Brytanii zarobić można nawet do 700 funtów na rękę za tydzień. Np. pracownik za 37 godzin (zwykła praca, bez nadgodzin) ma 350 funtów na rękę, za 60 godzin już 720 funtów. Mało kto zarabia poniżej 9 funtów na godzinę, czyli w przeliczeniu 45 zł/h. To bardzo dobre zarobki, w Polsce praktycznie nieosiągalne."

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.