Więcej pracy to mniej zasiłków

Czytaj dalej
Fot. Przemek Decker
Aleksandra Pasis

Więcej pracy to mniej zasiłków

Aleksandra Pasis

Rozmowa z Robertem Malinowskim, prezydentem Grudziądza o działaniach podejmowanych na rzecz spadku bezrobocia w naszym mieście.

- Gdy starał się pan o urząd prezydenta Grudziądza, spadek bezrobocia był jednym ze sztandarowych haseł pana kampanii. Trwało to długo, ale... udało się. Pierwszy raz bezrobocie spadło u nas do poziomu większych i jednocześnie dobrze rozwijających się miast w Polsce.
- Od początku, gdy tylko zacząłem pełnić funkcję prezydenta Grudziądza, rozpoczęliśmy wiele systematycznych działań, by poprawić sytuację na naszym rynku pracy. Przede wszystkim skupiliśmy się na inwestycjach w infrastrukturę, która przez wiele lat nie była modernizowana. To były czaso- i kosztochłonne projekty, ale dziś pewnie już nikt nie wyobraża sobie Grudziądza bez połączenia z autostradą, bez Trasy Średnicowej, bez zmodernizowanej sieci tramwajowej i dróg oraz bez Regionalnego Szpitala Specjalistycznego. Moim zdaniem te inwestycje bezpośrednio lub pośrednio przyczyniły się do rozwoju naszego miasta.

- Jakie główne działania pana i pana ekipy wpłynęły na spadek bezrobocia w Grudziądzu?
- Z myślą o przedsiębiorcach działają: Grudziądzki Park Przemysłowy i Grudziądzkie Poręczenia Kredytowe. Przygotowaliśmy również uchwały dotyczące m.in. pomocy regionalnej i zwolnień od podatku. Powołałem także Grudziądzką Radę Gospodarczą, by miasto w większym zakresie mogło prowadzić dialog z przedstawicielami przedsiębiorców.

O tym, że Grudziądz jest dobrym miejscem do inwestowania świadczy obecność nowych firm, jak np. Limito, Rossmann, Schumacher, SKS Connecto, Unitex, a także budowany Mr Garden. Cieszy mnie także każda informacja o rozwoju lub rozbudowie firm już istniejących na naszym rynku, a także o każdym nowym miejscu pracy. Ogromne znaczenie ma również doskonała praca Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu. Systematyczne wspieranie istniejących zakładów pracy w tworzeniu nowych miejsc pracy oraz długoletnia realizacja aktywnych form zwalczania bezrobocia przyniosła oczekiwane efekty.

- Czy w pana ocenie wpływ na spadek bezrobocia miała również migracja, zwłaszcza młodych ludzi do innych miast w Polsce bądź za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia?
- Oczywiście, obserwujemy również zjawisko migracji, ale w mojej ocenie nie miała ona decydującego znaczenia.

- Według najnowszych danych, na koniec listopada stopa bezrobocia w naszym mieście wyniosła 13,6 proc. Jaki jej poziom marzy się panu na koniec pana kadencji?
- Mam nadzieję, że bezrobocie będzie jeszcze spadać i za jakiś czas Grudziądz z miasta, w którym - jeszcze kilka lat temu - ponad 30 procent mieszkańców pozostawało bez pracy, stanie się miastem ze stopą bezrobocia poniżej 10 procent.

Aleksandra Pasis

Pracuję w grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.