W Wąbrzeźnie oczyszczalnię mamy w pełni zautomatyzowaną
Zakończono szeroko zakrojoną modernizację oczyszczalni ścieków dla miasta, gminy i powiatu. Oficjalnie oddano do użytku obiekty w części biologicznej i w stacji odwadniania osadu.
To była jedna z największych inwestycji w ostatnim czasie w Wąbrzeźnie i okolicy. Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni kosztowała w sumie 8,6 mln zł i rozpoczęła się w wakacje 2014 roku.
Początkowo zakładano, że zmodernizowana będzie tylko część biologiczna oczyszczalni. Jednak po ogłoszeniu przetargu, okazało się, że zostaną oszczędności, które można przeznaczyć na kolejny etap - budowę placu magazynowego z zadaszeniem, budowę budynku odbioru odwodnionego osadu, w którym zainstalowano stację higienizacji osadu. Sama stacja odwadniania osadu oraz sąsiadująca z nią przepompownia zostały także gruntownie zmodernizowane.
Po rozbudowie oczyścimy więcej ścieków
W ramach modernizacji części biologicznej zredukowano zanieczyszczenia dopływające w ściekach do oczyszczalni, zautomatyzowano pracę urządzeń oraz zainstalowano monitoring i sterowanie procesami technologicznymi oraz tlenową stabilizacją osadów. Przy okazji zwiększono moce przerobowe obiektu. Po modernizacji oczyszczalnia może przyjmować więcej ścieków niż dotychczas.
- Szacunkowo o około 20 proc. więcej - mówi Marek Kondraciewicz, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji, do którego należy oczyszczalnia. - Myślę że ta modernizacja wystarczy nam na długie lata. Mamy wszelkie potrzebne urządzenia pomiarowe, sondy, automatykę, której wcześniej w zasadzie nie było w ogóle. Możemy odprowadzać oczyszczone ścieki w sposób ciągły, a nie jak dotychczas cykliczny, co jest o wiele korzystniejsze dla środowiska.
Rozbudowa części biologicznej zakończyła się w październiku. Reszta prac - w listopadzie. A jeszcze przed wigilią uroczyście otwarto przebudowaną oczyszczalnię.
Burmistrz: - To jedna z najważniejszych inwestycji
- Modernizacja obiektu była jedną z najważniejszych inwestycji prowadzonych w naszym mieście - mówi burmistrz Leszek Kawski. - Dzisiaj, po jej zakończeniu, mamy w pełni zautomatyzowany i nowoczesny obiekt, z możliwością sterowania procesami zachodzącymi podczas oczyszczania ścieków. Dzięki niej w naszej oczyszczalni osiągane są parametry ścieków zgodne z dyrektywami unijnymi.
Tak szeroko zakrojona inwestycja możliwa była dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Z Funduszu Spójności pozyskano na nią 4,5 mln złotych. Pozostałą kwotę Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji pożyczył z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Teraz wezmą się za modernizację sieci
To koniec inwestycji w oczyszczalnię. Ale nie koniec inwestycji Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji. Podczas ostatniej sesji uchwalono wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych na najbliższe lata. Więcej o nim napiszemy niebawem.