Patryk Drabek, Łukasz Klimaninec

W Śląskiem jest wiele miejsc pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

W Śląskiem jest wiele miejsc pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej
Patryk Drabek, Łukasz Klimaninec

Na placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie dziś odsłonięty pomnik smoleński, który wzbudza spore kontrowersje. W naszym województwie już wcześniej powstały takie monumenty.

W 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154M zginęło 96 osób. Na pokładzie znajdowali się m.in. prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja leciała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dziś, osiem lat po tej katastrofie, rodziny ofiar odsłonią pomnik na placu Piłsudskiego, chociaż koncepcja oraz lokalizacja mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Tego typu monumenty powstały wcześniej w naszym województwie, m.in. w Tychach, Tarnowskich Górach, Mysłowicach, ale nie tylko. Jeden z pierwszych, o ile nie pierwszy w Polsce pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej, powstał w Jasienicy koło Bielska-Białej. Został postawiony z inicjatywy wójta Janusza Pierzyny już 30 kwietnia 2010 roku, a więc raptem 20 dni po katastrofie.

- Kiedy doszło do katastrofy, każdy mocno to przeżywał. To była sobota, ja akurat wychodziłem na gminne uroczystości. To było wielkie przeżycie dla całego narodu, całej Polski - mówi dziś wójt Pierzyna.

14 kwietnia 2010 roku na komisji budżetowej zaproponował, by upamiętnić ofiary zamordowane w Katyniu w 1940 r., a zarazem upamiętnić tragedię w Smoleńsku.

Chociaż wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach nie zaakceptował pomnika w takim kształcie, twierdząc, że zniekształca obraz historii, Janusz Pierzyna postawił na swoim - pozyskał sponsorów, którzy sfinansowali obelisk i budowę krzyża. 30 kwietnia przed południem rada gminy jednogłośnie na jego wniosek przyjęła uchwałę o postawieniu obelisku, a po południu dźwig już montował monument, który stanął w centrum miejscowości przy urzędzie gminy. Oficjalnie został poświęcony trzy dni później, 3 maja. Czy powstanie pomników smoleńskich w naszym województwie wzbudzało emocje? Na pewno w Mysłowicach.

Do incydentu doszło w 2012 roku, gdy w noc poprzedzającą odsłonięcie pomnika, monument oblano farbą (zatrzymano 25-letniego mysłowiczanina, który był pod wpływem alkoholu - dop. red.), a już podczas uroczystości z udziałem Jarosława Kaczyńskiego protestowali młodzi mieszkańcy miasta.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał przyjechać również do Tychów, gdzie postawiono pomnik Smoleńsk 2010, ale ostatecznie nie przyjechał na Śląsk.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Patryk Drabek, Łukasz Klimaninec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.