W MDK o chlebie, maśle i serze
Wystawa prezentująca eksponaty wykorzystywane do wypieku chleba oraz wyrobu masła i sera zainaugurowała działalność BWA „Kujawiak”.
Galeria w MDK, w której do tej pory odbywały się różnego rodzaju wystawy odrodziła się pod nową nazwą i odświeżonym wnętrzem. Nawiązując do historii miejsca, w którym działa dom kultury - m.in. dawnej restauracji - powołano Barcińskie Wystawy Artystyczne „Kujawiak”.
Wystawa, która odbyła się pod nowym szyldem nawiązuje do dawnych metod wyrobu chleba, masła i sera. Eksponaty, które pokazano na wernisażu wypożyczono z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Znajdziemy tu m.in. dzieże do wyrobu ciasta chlebowego, różnego rodzaju maselnice i foremki do masła.
Z naczyniami i procesem wytwarzania wspomnanych produktów związanych było mnóstwo przesądów. Jeśli chodzi o chleb wierzono, że dopóki jest w piecu, gospodyni nie może usiąść, bo wtedy chleb opadnie i zrobi się zakalec. Co jeszcze? - Wierzono, że dzieża nie lubiła przeciągów, wychodzenia z domu, a poza tym sąsiadka mogła ją zepsuć i ciasto mogło nie rosnąć. Jeśli gospodyni stwierdziła, że dzieża jest zepsuta to wtedy mogła ją naprawić. Kładła ją na progu, tłukła miotłą dębową i dzieża była naprawiona - mówiła Grażyna Szelągowska.
Wszyscy, którzy przybyli na wernisaż mogli skosztować m.in. chleba żytniego z masłem i gzikiem oraz zaopatrzyć się w ciekawe przepisy. Wystawę można oglądać w godzinach pracy placówki.