Beata Terczyńska

W Jabłonicy Ruskiej odkryli domostwo najwcześniejszych Słowian na terenie Polski

W Jabłonicy Ruskiej odkryli domostwo najwcześniejszych Słowian na terenie Polski Fot. Krzysztof Kapica
Beata Terczyńska

Archeolodzy natrafili na półziemiankę o kształcie kwadratu z ruiną pieca kamiennego w jednym z narożników. To niezwykle wartościowe znalezisko, choć po cichu liczą na coś więcej w tym miejscu. Chociażby ślady Celtów, którzy osiedlali się nad Sanem.

- Jesteśmy na terenie kopalni Polgrys 3 w Jabłonicy Ruskiej. Na tym cyplu nadsańskim znajdują się pokłady kruszywa, które chce ona wydobywać - pokazuje imponujący wielkością obszar Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej. - Właściciel dostał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby wcześniej przebadać ten teren wykopaliskowo.

Prace trwają już od kwietnia.

- Udało się nam odkryć kilka osad z różnych okresów. Taką najwcześniejszą zarejestrowaliśmy z epoki brązu. Mamy też pozostałości po okresie rzymskim. To ciekawe obiekty z dużą ilością przepalonych kamieni, które prawdopodobnie pełniły funkcje palenisk. Jednak tym, co nas chyba najbardziej ucieszyło jest kwadratowa półziemianka wczesnosłowiańska.

- pokazuje Mirosław Mazurek, archeolog.

W dalszej części artykułu:

  • o odkryciach w Jabłonicy Ruskiej
  • ile zabytków już znaleziono?
  • czy można się spodziewać tutaj jeszcze innych, ważnych  odkryć?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.