W Filharmonii Narodowej Rozpoczyna się 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Czytaj dalej
Fot. Bruno Fidrych/brunofidrych.com
Wojciech Rogacin

W Filharmonii Narodowej Rozpoczyna się 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Wojciech Rogacin

Muzyka Richarda Straussa oraz Beethovena w wykonaniu Sinfonii Varsovii zainauguruje w niedzielę kolejny festiwal beethovenowski w Filharmonii Narodowej. W trakcie 13 festiwalowych dni od 17 do 29 marca będzie można wysłuchać 11 koncertów symfonicznych, 2 recitali fortepianowych i 2 koncertów kameralnych

To już 28. edycja popularnego festiwalu, na który jego dyrektor Elżbieta Penderecka zaprosiła - jak każdego roku - wybitnych artystów i orkiestry z Polski oraz ze świata.

Już na inaugurację będzie można wysłuchać w Filharmonii Narodowej uwertury „Poświęcenie domu” op. 124 Ludwiga van Beethovena oraz Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 tego kompozytora. W programie również poemat symfoniczny „Also sprach Zarathustra” Richarda Straussa.

I to wszystko w wykonaniu Sinfonii Varsovii, obchodzącej w tym roku 40. rocznicę istnienia, pod batutą Jacka Kaspszyka. Jako solistka wystąpi tego wieczoru światowej sławy skrzypaczka Arabella Steinbacher.

Nawiązanie już w pierwszym koncercie do Zaratustry Nietzschego nie jest przypadkowe. Organizatorzy tegorocznego Festiwalu Ludwiga van Beethovena powiązali cały program 13 dni festiwalowych z 300. rocznicą urodzin pochodzącego z Królewca filozofa Immanuela Kanta. Stąd w programie koncertów będzie można usłyszeć m.in. dzieła: Ryszarda Wagnera, Ryszarda Straussa, Karola Szymanowskiego, a w koncercie Wiener Kammersymphonie teksty o muzyce Arthura Schopenhauera, recytowane przez Franza Tschernego, towarzyszyć będą kompozycjom mistrza z Bonn.

W koncercie finałowym, który odbędzie się 29 marca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Wykonają Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.

Wcześniej jednak będzie kilkanaście wieczorów i popołudniowych koncertów, w których wystąpią m.in. takie polskie zespoły, jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia prowadzona przez maestro Leopolda Hagera, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Jurka Dybały z wiolonczelistą Claudio Bohórquezem i flecistą Stathisem Karapanosem, NFM Orkiestra Leopoldinum pod kierownictwem artystycznym skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Michała Klauzę z pianistą Barry Douglasem.

Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Luksemburgskiej prowadzona przez wschodzącą gwiazdę dyrygentury - Gustava Gimeno. Solistką koncertu będzie włoska pianistka Beatrice Rana, która wykona mało znany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann, zarejestrowany przez artystkę na płycie wydanej w roku 2023.

Interesującym wydarzeniem będzie również debiut Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii w Bergen pod dyrekcją maestro Lawrence’a Fostera oraz solisty koncertu - młodego skrzypka izraelskiego pochodzenia Yamena Saadi’ego.

Jak przyznają organizatorzy, oczekiwany jest także recital jednego z największych współczesnych pianistów - Louise’a Lortie i jego prezentacja cykli wariacji skomponowanych przez Beethovena, Mendelssohna, Fauré’go i Thomasa Adèsa. Interesująco zapowiada się recital litewsko-francuskiej pianistki Mūzy Rubackytė z utworami Ferenca Liszta i Beethovena.

Imprezom koncertowym towarzyszy Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.

Festiwal objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Program festiwalu znajduje się pod tym linkiem

Wojciech Rogacin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.