W „Bizielu” będą przeszczepiać szpik

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Okonski/zdjęcie ilustracyjne
Hanka Sowińska

W „Bizielu” będą przeszczepiać szpik

Hanka Sowińska

Do leczenia białaczek metodą transplantacji szykuje się „Biziel”.

O tym, że w regionie brakuje ośrodka (ośrodków) przeszczepiania szpiku dla dorosłych pisaliśmy w „Pomorskiej” na początku 2015 r. Wtedy liczba transplantacji, wykonywanych u chorych na białaczki, szacowana była na 90 zabiegów rocznie.

Dobre dla pacjentów informacje nadeszły dopiero wiosną tego roku z Torunia. W pierwszym kwartale 2017 r., w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. M. Kopernika, przeprowadzono pionierską (w regionie) transplantację komórek krwiotwórczych (tzw. przeszczepienie autologiczne).

- To są początki działalności naszego ośrodka - mówi nam dr Andrzej Przybysz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu przy ul. Batorego. - Dotychczas zakończone zostały procedury przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych u trzech chorych. Dziewięciu pacjentów jest w trakcie przygotowań. Mamy także plany, by wykonywać transplantacje szpiku.

Powstanie ośrodka dla dorosłych cierpiących na nowotwory układu krwiotwórczego byłoby niemożliwe bez stworzenia w Banku Macierzystych Komórek Krwiotwórczych.

- Sami pobieramy od pacjentów ich własne komórki, sami namnażamy i przeszczepiamy - podkreśla dr Przybysz.

Toruński szpital, jako jedyny w województwie, otrzymał w ubiegłym roku zgodę ministra zdrowia na pobieranie i autologiczne przeszczepianie komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej (decyzja została wydana na 5 lat).

O plany związane ze stworzeniem ośrodka przeszczepiania szpiku w Bydgoszczy pytaliśmy kilka dni temu dr Grażynę Gadomską, ordynatora kliniki hematologii w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

- Taka placówka na pewno powstanie. Pod koniec roku ma rozpocząć się rozbudowa szpitala. Dzięki tej inwestycji będzie możliwe otwarcie kliniki hematologii i transplantacji - usłyszeliśmy.

Klinika hematologii w „Bizielu” może leczyć chorych na nowotwory układu krwiotwórczego tylko do pewnego etapu.

- Gdy konieczna jest transplantacja szpiku, najczęściej swoich pacjentów kieruję do Warszawy. Mam zaufanie do tego ośrodka - podkreśla dr n. med. Danuta Szadziewska-Kowalska.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.