Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu 

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu 

Materiał informacyjny

prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik JM Rektor: - Otrzymany tytuł Lidera Regionu w kategorii edukacja-szkolnictwo wyższe jest nagrodą potwierdzająca naszą ciężką pracę oraz wysiłek włożony w rozwój i kształcenie radomskiej młodzieży.

kategoria: EDUKACJA SZKOLNICTWO WYŻSZE
Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu 

Korzenie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu sięgają utworzonej w Radomiu w 1950 roku Szkoły Inżynierskiej NOT i Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. W 1965 roku została powołana na jej bazie Kielecko-Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska, przekształcona w 1967 r. w Kielecko-Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską a następnie w Politechnikę Świętokrzyską. Niezależną działalność rozpoczęła w 1978 roku jako Wyższa Szkoła Inżynierska przyjmując imię Kazimierza Pułaskiego. W 1996 roku nazwa Uczelni uległa zmianie na „Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego”. W 2012 roku Politechnika Radomska została przekształcona w Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

W październiku bieżącego roku Uczelnia obchodzi Jubileusz 70-lecia swojego istnienia, który będzie połączony z uroczystą Inauguracją Roku Akademickiego 2019-2020.

UTH Radom jest obecnie jedyną publiczną wyższą uczelnią w regionie radomskim, która posiada bardzo szeroką i bogatą ofertę dydaktyczną. Kształci specjalistów w różnych dziedzinach naukowych: technicznych, ekonomicznych, pedagogicznych, artystycznych, humanistycznych oraz medycznych. UTH Radom to uczelnia stabilna i dojrzała, posiadająca ogromne doświadczenie, co potwierdza wiele pokoleń dobrze wykształconych i przygotowanych do pracy zawodowej absolwentów. Jest Uczelnią posiadającą autonomię akademicką, bogatą infrastrukturę i potencjał naukowo-dydaktyczny, gwarantujący wysoki, europejski poziom kształcenia. To Uczelnia licząca się zarówno z potrzebami swoich studentów, ich pomysłami i oczekiwaniami, ale również otwarta na oczekiwania regionu. Rozwija także szeroką współpracę naukowo-badawczą w zakresie rozwoju lokalnego przemysłu.

Przez szereg lat kolejne władze Uczelni zabiegały o jej nieustanny rozwój oraz wzrost znaczenia w świecie uczelni wyższych naszego kraju. Mimo trudnej sytuacji finansowej w chwili objęcia funkcji Rektora przez prof. dr hab. inż. Zbigniewa Łukasika udało się zrealizować przedsięwzięcia inwestycyjne dzięki pozyskanym na ten cel środkom.

W czerwcu 2013 roku otwarta została Hala Technologiczna, która stała się płaszczyzną współdziałania na rzecz zwiększenia konkurencyjności Uczelni oraz przedsiębiorstw regionu radomskiego poprzez wykorzystanie innowacyjnych produktów i technologii. Inwestycja pozwoliła na wzmocnienie potencjału infrastrukturalnego sfery dydaktycznej oraz badawczo-rozwojowej Uczelni.

Rok 2014 przyniósł kolejne spektakularne sukcesy Uczelni zarówno na płaszczyźnie naukowo-dydaktycznej, jaki i finansowej. Dzięki konsekwentnej polityce Rektora oraz skrupulatnej realizacji programu naprawczego Uniwersytet zakończył rok 2013 z najlepszym w kraju względnym wynikiem finansowym. Dużym sukcesem Uczelni w tym roku było wysokie 9 miejsce zajęte w rankingu uczelni wyższych przygotowywanym przez Fundację edukacyjną „Perspektywy” oraz dziennik „Rzeczypospolita” w kategorii Patenty i prawa ochronne. Wyprzedziliśmy w tym zakresie wiele prestiżowych polskich uczelni. Potwierdziło to ogromny potencjał Uniwersytetu w tym zakresie. Podobny sukces Uczelnia zanotowała w kolejnych latach. W 2014 roku Rektor prof. Zbigniew Łukasik po raz pierwszy w historii Uniwersytetu nadał tytuł doktora honoris causa dwóm wybitnym i zasłużonym uczonym.

W październiku 2015 roku dzięki staraniom Rektora, udało się do oferty dydaktycznej Uczelni wprowadzić długooczekiwany kierunek „Prawo” – jednolite studia magisterskie na Wydziale Ekonomicznym, który w wyniku poszerzenia oferty został przekształcony w Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych (kwiecień 2016 roku). Poszerzając ofertę o typowo uniwersytecki kierunek, podkreślony został tym samym charakter Uczelni.

Rok 2016 obfitował w nagrody i tytuły przyznane zarówno Rektorowi Uczelni, jak i samej Uczelni. Uniwersytet został nagrodzony: złotym medalem Akademii Polskiego Sukcesu - za szczególne osiągnięcia w rozwoju region. Złotym medalem Akademii Polskiego Sukcesu i Polskiego Klubu Biznesu, za wybitne osiągniecia naukowo-dydaktyczne oraz organizacyjne został nagrodzony również Rektor – prof. Zbigniew Łukasik. W tym samym roku Rektor uhonorowany został tytułem Geparda biznesu za rok 2016.

W tym czasie Uczelnia odnotowała wzrost swojej wartości o 92% w ocenie dynamiki wzrostu wartości rynkowej przedsiębiorstw w latach 2014-2016, badanej na podstawie danych z KRS przez Komisję Europejskiego Instytutu Biznesu. „To ogromny sukces i potwierdzenie wysokiej pozycji oraz znaczenia naszego Uniwersytetu. Ten wynik postawił Uczelnię przed większością szkół wyższych w kraju, czyniąc z niej wzór zarządzania uczelnią wyższą” – mówi Rektor.

Rok 2017 dostarczył Rektorowi jeszcze jeden zaszczytny tytuł – Brylant Polskiej Gospodarki, w konkursie organizowanym przez Instytutu Europejskiego Biznesu. Dodatkowo Uczelnia otrzymała zgodę na uruchomienie niezwykle potrzebnego kierunku lekarskiego. Sukces ten był uwieńczeniem pracy i ogromnego wysiłku Rektora – prof. Zbigniewa Łukasika oraz władz Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej. Do dziś kierunek ten jest najbardziej obleganym kierunkiem w historii Uczelni. Włączenie tego kierunku do oferty dydaktycznej UTH Radom zagwarantowało dołączenie do ośrodków kształcących kolejne pokolenia lekarzy, podnosząc tym samym prestiż i znaczenie Uniwersytetu. Duży nacisk został położony na zapewnienie odpowiedniej bazy laboratoryjnej i dydaktycznej dla nowoutworzych jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Powstały nowe pracownie (m.in. anatomii, histologii i fizjologii), wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, w tym: wirtualne stoły do odbywania zajęć z zakresu anatomii człowieka.

Wyremontowane zostały Domy Studenckie. Dzięki temu baza lokalowa dla studentów została dostosowana do standardów europejskich. Utworzone zostało także Centrum Turystyki i Rekreacji wraz z Akademickim Centrum Szkoleniowo-Badawczym w Domaniowie, gdzie prowadzone są zajęcia seminaryjno-warsztatowe i badania z dziedziny edukacji ekologicznej, nie tylko dla studentów, ale i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych miasta i regionu. Zakupione zostały także 2 jachty żaglowe, w szczególności na potrzeby realizacji obozów i praktyk studenckich.

Dzięki pozyskanym funduszom udało się także zadbać o termomodernizację wytypowanych budynków Uniwersytetu. UTH Radom po raz pierwszy w 70-letniej historii znalazł się w pierwszej dwudziestce (13. miejsce) wśród najlepszych jednostek w skali kraju pod względem liczby zgłoszonych do opatentowania wynalazków. Tym samym zajmując tak wysoką lokatę Uniwersytet wyprzedził z patentowym dorobkiem zgłoszeniowym 6 najlepszych uczelni w Polsce.

Pod koniec 2017 roku po raz kolejny wysiłek Rektora – prof. Zbigniewa Łukasika włożony w rozwój Uczelni został doceniony. Otrzymał on tytuł Lidera z powołania, w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Whystory.

W roku 2018 rozpoczęto także budowę Centrum naukowo-badawczego w zakresie diagnostyki obrazowej dla potrzeb Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej za kwotę ponad 32 mln zł. „W Centrum zainstalowany będzie sprzęt najnowszej generacji i działać będzie pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, systemu do badania kręgosłupa i układu kostnego oraz dwie wysokospecjalistyczne pracownie ultrasonografii” – wyjaśnia prof. Łukasik.

Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu 
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.