Agata Pustułka

Umieramy na raka częściej niż inni Europejczycy. Trzeba bić na alarm!

Sami możemy sobie pomóc, przede wszystkich chodząc na... bezpłatne badania i prowadząc zdrowy tryb życia Fot. 123rf Sami możemy sobie pomóc, przede wszystkich chodząc na... bezpłatne badania i prowadząc zdrowy tryb życia
Agata Pustułka

90 tysięcy Polaków w tym roku umrze na raka, bo żyjemy bardzo niezdrowo. Z opublikowanego właśnie raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości krajów Unii Europejskiej, a przyczyną jest skandalicznie mała liczba wykonywanych badań profilaktycznych.

„Z powodu nowotworów złośliwych co roku umiera w Polsce ponad 90 tys. osób - tylko w latach 1999-2015 liczba zachorowań wzrosła o 45 proc.” - czytamy w raporcie.

Jak wykazali kontrolerzy NIK, w 2015 roku badaniami w ramach programów profilaktycznych zostało objętych w przypadku raka piersi niespełna 42 proc.

Dalej piszemy:

  • dlaczego umieralność na raka w Polsce jest tak duża,
  • jak w Śląskiem wypada profilaktyka antynowotworowa,
  • jak wypadamy w profilaktyce na tle Europy.
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.