Agnieszka Maj

Uczniowie dostali nieważne świadectwa

Porównanie świadectw Porównanie świadectw
Agnieszka Maj

Edukacja. Setki absolwentów gimnazjów uczestniczą w rekrutacji do szkół średnich na podstawie świadectw według wzoru z zeszłego roku.

Część szkół w Krakowie i Małopolsce wystawiła świadectwa ukończenia gimnazjum na nieważnych drukach. Tymczasem dla absolwentów te dokumenty są niezwykle istotne, ponieważ na ich podstawie odbywa się rekrutacja do szkół średnich.

W niektórych szkołach już w piątek, w dniu zakończenia roku, nauczyciele zorientowali się, że wydali uczniom świadectwa na nieaktualnych drukach. - Siedzieliśmy w piątek do wieczora i wydawaliśmy nowe świadectwa - mówi Mariusz Stachnik, wicedyrektor Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Krakowie. Otrzymali je już wszyscy absolwenci, czyli ok. 70 osób.

Mariusz Stachnik tłumaczy, że pomyłka wynikła z tego, że dokument nie został uaktualniony w dzienniku elektronicznym szkoły.

Gimnazjum w Bibicach o pomyłce poinformował rodzic. - Już wymieniliśmy świadectwa. Dzwoniłam także do dyrektorów szkół średnich, którzy powiedzieli, że nie będą robić problemów z wymianą dokumentów - mówi Beata Pieńkowska, dyrektor gimnazjum w Bibicach.

Pomyłkę popełniono także m.in. w Gimnazjum nr 10 w Tarnowie. Tam błędne świadectwa zostały zamówione od wydawnictwa, które specjalizuje się w drukowaniu tego typu dokumentów.

Większość szkół ma jednak swoje własne programy do drukowania świadectw. Problem polega na tym, że w niektórych placówkach nikt ich w tym roku nie aktualizował.

Nieoficjalnie nauczyciele tłumaczą, że po prostu nie zauważyli zmiany rozporządzenia w sprawie świadectw, ponieważ zostało wydane tuż przed feriami (27 stycznia tego roku) i prawdopodobnie informacja na ten temat przyszła do szkół w czasie wolnych dwóch tygodni.

Fakt, że w tym roku obowiązują nowe wzory świadectw, umknął także wielu szkołom średnim. Dlatego przyjmowały nieważne dokumenty. Teraz jednak dyrektorzy zapewniają, że bez problemu można je wymienić. - Nie będziemy z tego powodu robić uczniom żadnych kłopotów, ponieważ oceny się nie zmieniają. Do wtorku trzeba było przynieść kopie świadectw, oryginały dopiero na początku lipca. Jest więc czas, aby wymienić je na nowe - mówi Antoni Borgosz, dyrektor Technikum Łączności. I zapewnia, że wszyscy uczniowie, którzy złożyli nieważne świadectwa, biorą udział w rekrutacji. Jej wyniki mają być znane 30 czerwca.

Do pomyłki doszło w wielu szkołach na terenie całej Polski, ponieważ nowe świadectwa różnią się od dawnych jednym drobnym szczegółem: tym, że na dole znajduje się symbol „PRK II”. To informacja, na jakim poziomie są kwalifikacje właściciela dokumentu. Ma to związek z wprowadzeniem Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK), czyli systemu oznaczania poziomu wykształcenia, aby można go było porównywać z europejskim. Ukończenie gimnazjum to poziom drugi, liceum - trzeci. Dlatego uczeń, który żegna się z gimnazjum, znajdzie na swoim świadectwie napis „PRK II”, a absolwent liceum - PRK III.

Nie wiadomo dokładnie, ile szkół w Krakowie popełniło pomyłkę. Wczoraj Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta poinformował nas, że do magistratu nie dotarły żadne informacje na ten temat. Nie udało nam się także zdobyć takich danych z Małopolski. - Szkoły nam tego nie zgłaszają - powiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Jednak według dyrektorów szkół średnich w Małopolsce może być nawet kilkadziesiąt gimnazjów, które błędnie wydały świadectwa. Podobne pomyłki popełniane były także w gimnazjach w całym kraju.

Ci uczniowie, którzy nie zdążyli teraz wymienić świadectw, mogą to jeszcze zrobić od 3 do 5 lipca, kiedy kandydaci do liceów lub techników będą musieli potwierdzić wolę nauki w szkole, do której się dostali. Wtedy trzeba przynieść do szkół średnich m.in. oryginał świadectwa, a także oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminów gimnazjalnych.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

Agnieszka Maj

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.