Twórcy ludowi znów się spisali
Blisko 300 prac nadesłano na 54 Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Wczoraj poznaliśmy laureatów.
„Wiosnę na Pałukach” rozpoczyna w Szubinie od lat konkurs sztuki ludowej. Tak było też wczoraj. - Ponad pół wieku temu, gdy ogłoszono pierwsza edycję nikt nie spodziewał się, że tak długo konkurs będzie trwał - podkreślała przed ogłoszeniem wyników Wanda Szkulmowska, przewodnicząca jury. Jak wielki to prestiż, ale i obciążenie dla organizatorów mówiła Alina Gordon, dyrektor Szubińskiego Domu Kultury
Mimo upływających lat zainteresowanie wciąż jest duże. W tym roku zgłoszono na konkurs 295 prac wykonanych przez 69 autorów, mieszkańców powiatów: nakielskiego, żnińskiego i wągrowieckiego. Ponad sto prac wykonali w tym roku na konkurs dzieci i młodzież. To zasługa instruktorów. Jury nagrodziło ich zasługi. Podziękowania trafiły do Krystyny Ługiewicz z Bożejewiczek (hafty), Małgorzaty Bołki z Szubina (zdobnictwo) oraz rzeźbiarzy: Piotra Wolińskiego z Kcyni i Eugeniusza Izdebskiego ze Żnina. Ich uczniowie od lat zdobywają w konkursie nagrody.
- W tym roku w grupie prac hafciarskich nadesłano zdecydowanie więcej elementów tradycyjnego ubioru pałuckiego, w szczególności czepców - oceniło jury. Jurorzy z zadowoleniem zauważyli, że na czepcach są poprawne, tradycyjne wzory pałuckie. Pojawiły się też trudne do wykonania czepce na tiulu. -Pozostałe elementy ubioru - kryzy, koszule, halki i fartuchy także mają poprawnie zakomponowane wzory - oceniła komisja.
Nagrodę specjalną za haft otrzymała wczoraj Halina Kaszewska z Szubina. Nagrody pierwsze przyznano aż trzy. Otrzymały je: Maria Tomczyk (Żalice), Violetta Łochowicz (Brachlin) i Helena Konieczka z Barcina. Drugą nagrodą jury uhonorowało hafciarki: Lidię Kierejewską i Marię Kwiatkowską (obie z Kcyni) oraz Iwonę Nowak z Budziszewa.
Nagroda trzecia trafiła do: Krystyny Ługiewicz, a także Krystyny Różańskiej (Rygielsko), Krystyny Bylickiej (Kominek) i Renaty Adamczyk (Łaziska). Sześć hafciarek otrzymało wyróżnienia., to mieszkanki powiatów żnińskiego i wągrowie-ckiego. Wyróżnienie otrzymała wczoraj także, w kategorii haft dzieci i młodzieży, Patrycja Szewczuga z Kcyni.
Wśród rzeźbiarzy pierwsza nagrodą podzielili się Piotr Woliński i Eugeniusz Izdebski. Nagroda trzecia trafiła do Eryka Tubiszewskiego z Kcyni, a wyróżnienie dla Jana Makowieckiego z Szubina.
O nagrodach w pozostałych kategoriach napiszemy w kolejnym wydaniu.
Uroczystość uświetnił występ zespołu „Jesienny kwiat” z Szubina, który w tym roku świętuje 15-lecie działalności.