- W wyborze ostatniego w dziejach antypapieża Feliksa V brał udział krakowski archidiakon Dziersław z Borzymowa, który wsławił się nieudaną próbą przemytu mięsa na konklawe - mówi dr hab. Tomasz Graff, historyk Kościoła, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W głośnym filmie „Dwóch papieży” jest scena, w której zaskoczony kardynał Bergoglio, przyszły papież Franciszek, dowiaduje się od Benedykta XVI o jego decyzji odejścia ze Stolicy Apostolskiej. Ta abdykacja była szokująca zapewne nie tylko dla niego?
Wydarzenie to było zaskoczeniem dla wszystkich. Dodam, że przy okazji owej rezygnacji z 28 lutego 2013 r. nieraz podaje się, że ostatnim papieżem, który złożył swój urząd, był Celestyn V w 1294 roku. To błąd, bowiem ostatnim, który abdykował, był Grzegorz XII w 1415 roku. Jeszcze później zresztą, w 1449 roku, dobrowolnie ustąpił Feliks V, ale on był antypapieżem.
Co to znaczy antypapież?
Uznaje się za prawowitych tylko tych papieży, których nazywamy papieżami rzymskimi. Wszyscy inni są określani jako antypapieże czy też pseudopapieże. Jednak gdy pojawiali się w dziejach Kościoła antypapieże, ówcześni teologowie i inni uczeni nie byli tak jednoznaczni w osądach. Co więcej, ludzie obawiali się, że popierając niewłaściwego papieża, skazują się na wieczne potępienie. Sytuacja była z ich punktu widzenia tragiczna.
W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:
- ilu pseudopapieży było w historii
- jak zachowała się Polska wobec wielkiej schizmy zachodniej
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień