Trochę słońca, trochę deszczu. I temperatura na plusie. Tak ma być do połowy grudnia
Przez Kujawy i Pomorze przemieszczają się kolejne niże nadciągające znad Atlantyku. Dlatego aura jest bardzo zmienna.
- Z zachodu Europy cały czas płynie wilgotne i ciepłe jak na tę porę roku powietrze. To pogoda typowo atlantycka - informuje dr inż. Bogdan Bąk, bydgoski synoptyk. - Taka była początkowo prognozowana tylko do końca tego tygodnia, ale teraz okazuje się, że potrwa przynajmniej do 10-12 grudnia, a może nawet do połowy miesiąca.
Krótkie opady deszczu przeplatają się z przejaśnieniami. Tygodniowa suma opadów nie powinna przekroczyć 5-10 mm.
Dziś w regionie w najcieplejszym momencie dnia ma być około 5 stopni Celsjusza, a nocą nawet 6-7. Po południu spodziewane są przelotne opady deszczu. W czwartek będzie w dzień 7-8 stopni, a nocą tylko 3-4. Generalnie jednak przez najbliższe dni ma być podobnie ciepło.
źródło: TVN Meteo Active/x-news
Uwaga na wiatr!
W piątek możliwe są porywy wiatru do 60-70 km na godz.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał jeszcze ostrzeżeń, ale taka siła wiatru może powodować zagrożenie na drogach. Kierowcy powinni uważać na spadające gałęzie i pilnować się na otwartych przestrzeniach, gdzie wiatr jest wyjątkowo silny. W ostatnich dniach porywisty wiatr przewrócił w naszym regionie nawet tira.
Głębiej jest sucho
Dzięki deszczom w październiku i listopadzie, które utrzymywały się w wieloletnich normach, zażegnana została tak dokuczająca rolnikom susza glebowa. Wilgotność gleby na Kujawach i Pomorzu sięga w głąb 30-40 cm, ale dalej jest już sucho.
Nadal jednak utrzymuje się susza w wodach podziemnych i susza hydrologiczna, czyli dotycząca rzek i jezior.
- Pilnie potrzebna jest rządowa strategia przeciwdziałania suszom, które wciąż będą nawiedzać Polskę, a tej na razie nie ma i nie ma sygnałów, że taka powstaje - zauważa Stanisław Wroński, pełnomocnik marszałka województwa kujawsko-pomorskiego ds. dróg wodnych.
Regionalne zarządy gospodarki wodnej przygotowują się dopiero do sporządzenia planów przeciwdziałania skutkom suszy. I ogłaszają konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają przez pół roku. W naszym regionie swoje uwagi można składać w RZGW Gdańsk i Warszawa (dla Dolnej Wisły i jej dorzecza) oraz RZGW Poznań (dla Warty, Noteci i ich dorzeczy).