To dopiero tajemnica. Skąd masoni w Szprotawie?
Jak wynika z najnowszych badań Muzeum Ziemi Szprotawskiej, Szprotawa stanowiła aktywny ośrodek wolnomularstwa. Skąd taki wniosek? Miasto charakteryzuje dość duża liczba zachowanej symboliki masońskiej, umieszczanej na różnego rodzaju budowlach. Udało się też ustalić kilka nazwisk ważnych postaci pozostających w związku ze Szprotawą. Stanowisk z symbolami jest tyle, że mogliśmy opracować Szprotawski Szlak Masoński – mówi Maciej Boryna, współautor szlaku.
- Powstało opracowanie szlaku wraz z mapą oraz bazą zdjęć. Jak się okazuje, wolnomularze byli w Szprotawie dość liczni, choć z uwagi na regularną dyskretność nie znamy ich realnego wpływu na życie miasta. Niemniej zapraszamy do korzystania ze szlaku i zabawy w odszyfrowywanie znaczenia tajemnych symboli – zachęca Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.
Wolnomularstwo, inaczej masoneria bądź sztuka królewska to międzynarodowy ruch społeczny, mający na celu duchowe doskonalenie człowieka i braterstwa ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Masoneria to także zespół bractw o charakterze dyskretnym. Inną cechą wolnomularstwa są legendy i teorie spiskowe na jego temat. Utarło się prześmiewcze powiedzenie, że wszystkiemu, co złe, winni są Żydzi i masoni...
Więcej informacji: Punkt Informacji Turystycznej w Szprotawie
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień