Teologia i nauki kanoniczne dla rządu są ważne. Tak bardzo, że podwyższono punktację w tych dziedzinach

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Maciej Czerniak

Teologia i nauki kanoniczne dla rządu są ważne. Tak bardzo, że podwyższono punktację w tych dziedzinach

Maciej Czerniak

Naukowcy są oburzeni nowym wykazem punktowanych czasopism naukowych ogłoszonym przez ministra edukacji i nauki. Pismo, w którym publikował sam Przemysław Czarnek, zyskało punktację taką samą, jak tytuły o międzynarodowym zasięgu i renomie.

- To moim zdaniem koniec parametryzacji, bo to, co się stało, jest złamaniem wszelkich wcześniej ustalonych reguł - mówi prof. dr hab. Paweł Izdebski, z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - To źle wróży polskiej nauce.

Chodzi o nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z międzynarodowych konferencji, który jest podstawą do punktacji dorobku naukowców i uczelni wyższych. „W nowym wykazie uwzględnione zostały 31 433 czasopisma naukowe oraz recenzowane materiały z 1638 konferencji naukowych, związanych z takimi dyscyplinami jak informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja. W porównaniu z ostatnim wykazem z 2019 r. dodane zostały 1032 czasopisma. Ponadto podwyższono punktację 264 czasopism dotychczas ujętych w wykazie” – wynika z informacji ministerstwa.

Resort podkreśla, że „zmiany w wykazie dotyczyły w dużej mierze polskich czasopism naukowych, zwłaszcza czasopism związanych z HST. Do wykazu dodanych zostało 129 czasopism polskich, z czego 125 to czasopisma z dziedzin HST. Podwyższono także punktację 233 polskim czasopismom, w tym 223 czasopismom związanym z dziedzinami HST”. To (H), czyli historia, (S) - nauki społeczne i (T), czyli nauki teologiczne.

Naukowcy są oburzeni nowym wykazem punktowanych czasopism naukowych ogłoszonym przez ministra edukacji i nauki. Jak to argumentują? Czytaj w dalszej części artykulu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Maciej Czerniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.