Z początkiem listopada wystartował miejski system badania jakości powietrza, na który składa się dziesięć stacji. Dane będą dostępne w aplikacji mobilnej.
W Toruniu funkcjonowały dotychczas trzy publiczne stacje pomiaru jakości powietrza. Urządzenia na Wałach gen. Sikorskiego 12 i Przy Kaszowniku są własnością inspekcji ochrony środowiska. Ponadto w podtoruńskiej Koniczynce działa stacja UMK. Dane z nich wykorzystują twórcy aplikacji mobilnych na urządzenia mobilne. O tym, jak duże jest zainteresowanie tego typu usługami najlepiej świadczy liczba pobrań poszczególnych programów, która sięga kilkaset tysięcy.
Jakość w pogodzie
Mobilna aplikacja „Toruń porusza”, oficjalny program miasta od kilku miesięcy jest rozbudowana o moduł, który pokazuje odczyty stanu powietrza z czterech stacji pomiarowych.
W części „Pogoda” jej użytkownicy mogą sprawdzić aktualne natężenie dwutlenku siarki, tlenków azotu, węgla, ale też pyłu zawieszonego PM 10, który jest nośnikiem toksycznego benzoalfapirenu. Związek ten jest rakotwórczy i może powodować mutacje płodów. Dane z poszczególnych stacji prezentowane są w formie kolorów: od zielonego do czerwonego.
Pod względem liczby pobrań popularna jest „Jakość powietrza w Polsce” oficjalna aplikacja Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska. Niestety, oprogramowanie ma niskie oceny użytkowników, którzy wskazują m.in. problemy z odświeżaniem i liczne błędy
Co do danych ze stacji pomiarowych, prezentowane są one na czterech stronach i pokazują aktualne stężenie różnych substancji w formie kafelków w kolorach od zielonego do czerwonego, wykresów godzinowych, tabeli oraz mapy. Przydatną funkcją jest przywołanie wyników z najbliższej stacji. Niestety, w chwilach największego stężenia, kiedy zainteresowanie ludzi jest największe, aplikacja jest często niedostępna.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień