Tango, folk, jazz, musical i inne rytmy na finał Akademii Gitary

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marek Zaradniak

Tango, folk, jazz, musical i inne rytmy na finał Akademii Gitary

Marek Zaradniak

Anna Lasota, Marta Wiejak, Aynar Begutov, Carles Pons, Orlando di Bello, Krzysztof Zalewski, Mitomani, Bianka Szalaty, aktorzy Studia Aktorskiego STA, Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewcz, Bartłomiej Miller to wykonawcy jakich usłyszymy w ostatnich dniach IX Festiwalu Akademia Gitary.

Trwający od trzech tygodni w Wielkopolsce IX Festiwal Akademia Gitary dobiega końca. Do niedzieli odbędzie się jeszcze 15 wydarzeń.

Jeszcze w czwartek i w piątek można wybrać się do Teatru Muzycznego w Poznaniu na oparty na życiu Evy Peron musical Andrew LLoyd Webbera „Evita”. Reżyserował Sebastian Gonciarz. W roli głównej w czwartek zobaczymyMartę Wiejak, a w piątek Annę Lasotę. Także w piątek w poznańskim kościele Karmelitów koncert duetu, jaki tworzą hiszpański gitarzysta Carles Pons oraz pochodzący z Argentyny bandoneonista Orlando di Bello. Współpraca tego duetu rozpoczęła się w roku 2010, a ich wspólny projekt zjednał sobie publiczność na całym świecie. W koncercie oczywiście dominować będzie tango. W sobotę Carles Pons i Orlandi di Bello zagrają w kościele Św. Ducha w Pobiedziskach, a w niedzielę w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Także w piątek w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie, w sobotę w kościele Dominikanów w Poznaniu, a w niedzielę w kościele św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie będzie można usłyszeć Aynura Begutova. Ten występujący na całym świecie rosyjski gitarzysta, jest absolwentem Konserwatorium Królewskiego w Brukseli w klasie prof. Antigoni Goni. Tam również ukończył kurs gry na lutni renesansowej w klasie profesora Dirka de Hertoga. Jest laureatem międzynarodowych konkursów w Rosji, Izraelu, na Ukrainie i w Chinach. Wielu kompozytorów napisało utwory specjalnie dla niego. Jego dyskografia to do tej pory dwa albumy płytowe. Begutov jest nie tylko muzykiem, ale i animatorem kultury. Zorganizował w Rosji takie wydarzenia artystyczne jak „Klasyczna gitara w XXI wieku” oraz Międzynarodowy Festiwal Dialog z Gitarą.

Również w sobotę w kościele Świętej Urszuli Ledó-chowskiej w Dąbrówce, a w niedzielę w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury zagrają Mitomani. Ta powstała w 2012 roku w Holandii grupa swoje korzenie ma w Polsce. W tym co prezentuje, łączy nowoczesność z tradycyjnym brzmieniem Europy Wschodniej. Sami muzycy określają się jako multistylowa kapela folkowa. W tym co robią, jest miejsce na jazz, muzykę współczesną, kantyczki z Warmii i rytmy klezmerskie.

Dwukrotnie zdobywali nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Amsterdamie w tym Simchat Prize dla najbardziej obiecującego zespołu. W piątek w auli Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach a w sobotę w amfiteatrze eSTeDe w Gnieźnie zagra Krzysztof Zalewski.

Do najmłodszych w wieku od 4 do 10 lat adresowana jest Akademia Gitary KIDS. Można się na nią wybrać w niedzielę do Concordii Design w Poznaniu. W programie spektakl „Pchła szachrajka” w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego STA, koncert młodej poznańskiej gitarzystki Bianki Szalaty oraz warsztaty, podczas których będzie można zaprojektować własną gitarę.
W sobotę w Ogrodzie Jarocińskiego Ośrodka Kultury, a niedzielę w kościele Matki Boskiej Wniebowziętej odbędzie się koncert „Argentyńska noc - tango”. Zagrają gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, akordeonista Maciej Frąckiewicz oraz Bartłomiej Miller - instrumenty perkusyjne. I ten koncert zapowiada się jako niezwykle energetyczny. Łukasz Kuropaczewski to czołowy polski gitarzysta klasyczny, uczeń Manuela Barruecco i od początku dyrektor artystyczny Akademii Gitary. Maciej Frąckiewicz to jeden z najciekawszych młodych polskich akordeonistów. Bartłomiej Miller, poznaniak, studiujący aktualnie w Lyonie to jeden z najbardziej cenionych młodych polskich perkusistów.

„Evita”
Teatr Muzyczny Poznań (ul. Niezłomnych1e), 8 września, godzina 19 i 9 września, godzina 20. bilety: 35-120 zł,

Carles Pons (Hiszpania) i Orlando di Bello (Argentyna)
Klasztor OO.Karmelitów , Poznań (ul Działowa25) , 9 września, godzina 20, wstęp wolny
Kościół św. Ducha, Pobiedziska (ul. Podgórna), 10 września, godzina 19, wstęp wolny
Muzeum Ziemiaństwa Dobrzyca (ul. Pleszewska5), 11 września, godzina 17, wstęp wolny

Aynur Begutov (Rosja)
Sala Towarzyska Miejskiego Centrum Kultrury Czarnków (ul. Kościuszki 60), 9 września, godzina 18, wstęp wolny
Klasztor OO.Dominikanów, Poznań, (ul. Kościuszki 99), 10 września, godzina 20, wstęp wolny
Kościół Św. Jana Chrzciciela, Rozdrażew (ul. Pleszewska1), 11 września, godzina 15.45

Mitomani
Kościół Świętej Urszuli Ledóchowskiej , Dąbrówka (ul. Malinowa60), 10 września, godzina 20, wstęp wolny
Obiekt Krotoszyńskiego Domu Kultury, krotoszyn (ul.56. Pułku Piechoty Wielkopolskiej18, 11 września, godzina 19, wstęp wolny
Krzysztof Zalewski
Aula Liceum Ogólnikształcącego ,Pniewy (ul. Świętego Ducha 1), 9 września, godzina 18, wstęp wolny
Amfiteatr esTeDe, Gniezno, (ul.ul. Roosevelta42), 10 września, godzina19, bezpłatne wejścuiówki Scena to Dziwna
Akademia Gitary KIDS
Concordia Design, Poznań, (ul. Zwierzyniecka3), 11 września, godzina 11, zapisy na akademia gitary.pl

Agrentyńska noc - tango, Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz i Bartłomiej Miller
Ogród Jarocińskiego Ośrodka Kultury ,Jarocin (plac Festiwalu Muzyki Rockowej1), , 10 września, godzina 20, bezpłatne wejściówki do odbioru w Jarocińskim Ośrodku Kultury
Kościół Matki Bożej Wniebo-wziętej , Puszczykowo, (ul. Kościelna 1), 11 września, godzina 19, wstęp wolny

Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.