Tak oszukiwali na COVID-19. Szajka wpadła w ręce policji. Mowa o 2 mln zł

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Robert Szulc

Tak oszukiwali na COVID-19. Szajka wpadła w ręce policji. Mowa o 2 mln zł

Robert Szulc

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Gdańsku oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem świadczeń wsparcia dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej COVID-19 - informuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

[promo]6785050[/promo]

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, popełniania oszustw finansowych, a także przeciwko wiarygodności dokumentów. Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy dotyczy uzyskiwania nienależnego dofinansowania na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów złożonych do urzędów w oparciu o zapisy ustawy o szczególnym rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych.

Jak ustalono, członkowie grupy nabyli ponad 30 różnych podmiotów gospodarczych i za ich pośrednictwem dokonali szeregu przestępstw związanych z wyłudzeniem środków pieniężnych w ramach wsparcia uruchomionego dla przedsiębiorców, w tym pochodzących z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przeznaczanych na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Podmioty te nie spełniały warunków do uzyskania pomocy, a wskazane we wnioskach o dofinasowanie dane dotyczące uzyskiwanych przychodów, zatrudnionych osób, a nawet miejsc prowadzonej dzielności były fikcyjne.

[polecany]24127083[/polecany]

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

Podejrzani za pomocą nabytych podmiotów, za ich pośrednictwem i przedkładając nierzetelne oświadczenia doprowadzili szereg urzędów zlokalizowanych na terenie całego kraju, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarb Państwa. Przedstawione obecnie zarzuty dotyczą wyłudzenia prawie 2 milionów złotych, jednak ustalenia śledztwa wskazują, że wyłudzenia mogły sięgnąć nawet 7,5 miliona złotych. Dodatkowo, na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów, sprawcy usiłowali wyłudzić z urzędów pracy kolejne świadczenia w kwocie ponad 1,3 miliona złotych.

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Środki zapobiegawcze

Wobec głównego organizatora procederu, na wniosek prokuratora Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych zastosowano także środki wolnościowe w postaci dozoru policji.

Wyłudzali dotacje na tarczę antykryzysową. Zabezpieczono majątki podejrzanych

W związku z zatrzymaniami dokonano przeszukań w miejscach zamieszkania podejrzanych, pojazdach oraz siedzibach firm, gdzie zabezpieczono mającą wartość dowodową dokumentację. Ponadto dokonano zajęcia mienia, w tym samochodu oraz czterech łodzi rekreacyjnych o łącznej wartości prawie 500 tysięcy złotych.

rs

Robert Szulc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.