Tajemniczy list sugeruje, że z więzienia Alcatraz skazańcy jednak uciekli

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Andrzej Dworak

Tajemniczy list sugeruje, że z więzienia Alcatraz skazańcy jednak uciekli

Andrzej Dworak

Ponad pół wieku temu trzech śmiałków uciekło ze słynnego więzienia Alcatraz. Zdaniem śledczych wszyscy utonęli. Pojawił się jednak ślad, że przynajmniej jeden z nich może być wciąż na wolności...

To wciąż jedna z największych zagadek kryminalnych Ameryki - w 1962 roku ze słynnego więzienia Alcatraz wydostała się na wolność trójka osadzonych. Nikomu innemu taka sztuka się nie udała. Sądzono, że uciekinierzy nie żyją, ale pojawił się list, który to podważa.

Nabazgrany kawałek papieru był trudny do odcyfrowania. Przynosi następującą treść: „Nazywam się John Anglin. W czerwcu 1962 roku wraz z moim bratem Clarence’em i Frankiem Morrisem uciekłem z Alcatraz. Tak, tamtej nocy udało się nam to, chociaż z trudem! Mam 83 lata i cierpię na raka. Jeśli ogłosicie w telewizji, że dostanę tylko rok więzienia oraz opiekę medyczną, powiem wam, gdzie jestem. To nie jest żart.” Anglin - jeśli to on - pisał także, że jest na południu Kalifornii, wcześniej mieszkał w Północnej Dakocie, ale tam było za zimno i musiał się wyprowadzić.

List dostarczono lokalnej stacji telewizyjnej KPIX 5, ale podobno jest znany policji od 2013 - dotarł do komisariatu w Richmond na północnym zachodzie San Francisco. Jeżeli jest autentyczny, to wówczas część zagadki byłaby rozwiązana - trzej mężczyźni wydostali się na wolność i na wolności spędzili resztę życia. Alcatraz zostało pokonane...

Więzienie położone jest na wyspie i od brzegu dzieli je 900 m wzburzonych wód zatoki San Francisco. Ucieczki próbowało w sumie 36 osadzonych - 23 schwytano, 6 zastrzelono, 2 utonęło, a 5, w tym braci Anglin i Franka Morissa, uznano za zaginionych i zakładano, iż również utonęli.

Głosy, że ucieczka mogła się zakończyć sukcesem, pojawiały się od samego początku wydostania się braci Anglin i Franka Morrisa z wyspy. W 2014 roku doszły do tych głosów twierdzenia naukowe - eksperci z Holandii przeanalizowali możliwe drogi ucieczki z wykorzystaniem najnowszych programów komputerowych służących do skomplikowanych symulacji prądów morskich. Ich symulacja wykazała, że tratwa, która wypłynęłaby z Alcatraz o 23:30, najprawdopodobniej wylądowałaby na północ od mostu Golden Gate. A tratwą posłużyli się John, Clarence i Frank.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.