Tadeusz Bogalecki o odzyskaniu przez Polskę niepodległości: Przełomem był 5 listopada 1916 roku

Czytaj dalej
Anna Gronoczewska - bledny profil

Tadeusz Bogalecki o odzyskaniu przez Polskę niepodległości: Przełomem był 5 listopada 1916 roku

Anna Gronoczewska - bledny profil

Z doktorem Tadeuszem Bogaleckim, łódzkim historykiem, rozmawia Anna Gronczewska

Obchodzimy w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Polacy walczyli o to wiele razy. Kiedy jednak wizja wolności stała się realna?

Tadeusz Bogalecki o odzyskaniu przez Polskę niepodległości: Przełomem był 5 listopada 1916 roku
Krzysztof Szymczak Doktor Tadeusz Bogalecki

Stało się to realne 5 listopada 1916 roku. Wtedy ogłoszono akt dwóch cesarzy zapowiadający utworzenie pod protektoratem Niemiec i Austrii królestwa polskiego, niepodległego państwa. Od tego się w zasadzie zaczęło. Główną rolę odegrali tu marszałkowie Paul von Hindenburg oraz Erich Ludendorff.

Dlaczego oni?

To właśnie oni przejęli w zasadzie całość władzy w Niemczech. Uwzględniając wielkie straty poniesione zwłaszcza na froncie francuskim, podjęli decyzję, że trzeba szukać rezerw. Tak się złożyło, że w lipcu 1916 roku Legiony Polskie, w pełnym składzie trzech brygad, walczyły pod Kostiuchnówką. Odpierały kontrofensywę Rosjan, wykazały się wielkim męstwem w walce. Dowódcy armii niemieckiej porównywali postawę, wyszkolenie legionistów do żołnierzy niemieckich, którzy byli uważani za najlepszych na świecie. Postawa polskich żołnierzy była jednym z czynników, który zadecydował, by rezerw osobowych szukać w Królestwie Polskim. Zgodnie z układami międzynarodowymi na okupowanych terenach nie mogli przeprowadzać mobilizacji. Dokonali więc triku politycznego związanego z powołaniem do życia Królestwa Polskiego.

Ale pewnie już gdy wybuchła I wojna światowa to pojawiła się nadzieja na odzyskanie przez Polskę niepodległości?

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronoczewska - bledny profil

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.