Szpital Kopernika leczy raka laparoskopowo. Nowe zabiegi laparoskopowe w regionie łódzkim

Czytaj dalej
Fot. Szpital Kopernika
Patrycja Zemła

Szpital Kopernika leczy raka laparoskopowo. Nowe zabiegi laparoskopowe w regionie łódzkim

Patrycja Zemła

Oddział Chirurgii Onkologicznej Szpitala Kopernika w Łodzi rozszerza działalność o zabiegi wykonywane metodą laparoskopową. Pierwszy zabieg wykonano u pacjenta z nowotworem jelita grubego, u którego konieczne było usunięcie fragmentu narządu.

Laparoskopia stanowi standard leczenia na świecie. W Szpitalu Kopernika w Łodzi z powodzeniem zabiegi tą metodą przeprowadzane są od lat, ale do tej pory w regionie łódzkim rzadkość stanowiło wykorzystanie laparoskopii w onkologii.

Laparoskopia wiąże się z dużo mniejszą inwazyjnością zabiegów i szybszą rekonwalescencją pacjentów. W przypadku pacjentów onkologicznych jest to szczególnie ważne, gdyż dzięki temu mogą oni szybciej rozpocząć dalsze leczenie przeciwnowotworowe (np. chemioterapię, czy radioterapię).

Nowotwory jelita grubego są jednymi z najczęściej występujących. Potrafią rozwijać się latami, nie dając objawów. W trosce o mieszkańców województwa, w Szpitalu Kopernika w Łodzi funkcjonuje specjalny wielodyscyplinarny zespół specjalistów – Colon Cancer Unit.

Celem zespołu jest wieloetapowa opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi jelita grubego, począwszy od wstępnej diagnostyki, poprzez wszystkie etapy leczenia, a także opieka po zakończonym procesie leczenia – w Poradni Chorób Jelita Grubego i Poradni Stomijnej.

Patrycja Zemła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.