Łukasz Gazur

Szkoła Utopii, czyli o tym, jak sztuka może służyć edukacji

Dawny budynek szkolny zmienił się w dzieło sztuki Fot. Tomasz Wiech Dawny budynek szkolny zmienił się w dzieło sztuki
Łukasz Gazur

Projekt artystyczny przygotowany w Łaźni Nowej przez Marka i Marcina Chlandów, z instalacji artystycznej zmienił się w... przestrzeń edukacji. Wszystko dzięki nauczycielom

Marek i Marcin Chlandowie to ojciec i syn. Wspólnie postanowili zamienić skrzydło budynku należącego kiedyś do szkoły elektrycznej w Nowej Hucie, stojącego po sąsiedzku z teatrem Łaźnia Nowa, w dzieło sztuki. W dawnych salach lekcyjnych i korytarzach stworzyli przestrzeń do międzypokoleniowej opowieści o edukacyjnym doświadczeniu. - To jest fantazja na temat szkoły dwóch ludzi. Moja i mojego syna - tłumaczy Marek Chlanda. - Przyświeca temu jedna myśl, jedno pragnienie, jedno pytanie: czy w tych klasach możliwe jest prowadzenie lekcji? Nawet nie w sensie dydaktycznym, ale przeżycia… Żeby to jeszcze drastyczniej przedstawić, wystarczyłoby otworzyć drzwi na parterze, które łączą tę część szkoły ze szkołą czynną i zaproponować uczniom, by spędzili tu na przerwach albo po szkole trochę czasu - mówi.

Czytaj więcej:

  • Co o projekcie mówi Magdalena Gościniak z nowohuckiej Łaźni Nowej?
  • Szkoła Utopii otwarta nie tylko dla uczniów i ich nauczycieli?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.