Szczepienia przeciwko Covid-19 dla dzieci od 12 roku życia możliwe jeszcze w czerwcu!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Łukasz Gdak
Justyna Wojciechowska-Narloch

Szczepienia przeciwko Covid-19 dla dzieci od 12 roku życia możliwe jeszcze w czerwcu!

Justyna Wojciechowska-Narloch

Europejska Agencja Leków uznała, że szczepionka Pfizera jest bezpieczna dla dzieci w wieku 12-15 lat. Kiedy więc w Polsce preparat dostanie ta grupa wiekowa? Pojawiają się informacje, że pierwsze szczepienia mogą rozpocząć się już w czerwcu i będą kontynuowane w wakacje. Nastolatki, tak jak dorośli, mają dostać dwie dawki szczepionki w kilkutygodniowym odstępie czasowym.

Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) zgodziła się na szczepienie młodzieży od 12 do 15 roku życia preparatami BioNTech i Pfizer. Eksperci unijnej agencji uznali, że preparaty tego konsorcjum są dla nastolatków bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu Covid-19.
Na antenie TVN24 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak pytany był, kiedy rozpoczną się szczepione dzieci poniżej 12 lat. Odparł, że "rozpoczną się w wakacje". - Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec - oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże osobiście".

- Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz - powiedział Cessak.

Podkreślił, że "zahamowanie czwartej fali zależy od osób, które muszą zostać zaszczepione".

- Nasza odpowiedzialna decyzja dotycząca szczepień zmniejszy czwartą falę, albo ją wyeliminuje. Czy całkowicie - to trudno powiedzieć. Na pewno będą pojawiać się kolejne zakażenia. Czy kolejne fale będą większe, czy mniejsze, zależy od nas - zaznaczył dr Cessak.

Zaapelował jednocześnie, aby nie bać się szczepić dzieci.

- Badania, które zostały wykonane, wskazują na bardzo wysoką skuteczność tych szczepień wśród dzieci i na ich wysokie bezpieczeństwo - oświadczył.

Odporność jest najważniejsza

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że korzyści ze stosowania leku w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.
EMA podkreśla, że ze względu na ograniczoną liczbę dzieci objętych badaniem, w badaniu nie udało się wykryć rzadkich skutków ubocznych. Komisja zauważyła również, że komisja ds. bezpieczeństwa EMA ocenia obecnie bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia (zapalenie błony otaczającej serce), które wystąpiły po szczepieniu preparatem Comirnaty, głównie u osób poniżej 30. roku życia. Obecnie nic nie wskazuje na to, że te przypadki są spowodowane szczepionką - podała Agencja.
Comirnaty to szczepionka zapobiegająca Covid-19. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym Covid-19. Szczepionka działa przygotowując organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

Młodzi reagują lepiej

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski podał w piątek, że badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat. Specjalista powołał się na badania opublikowane przez "New England Journal od Medicine". Objęto nimi 2 tys. 260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność i korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.
Warto dodać, że rozpoczęły się badania kliniczne skuteczności szczepionek u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat.

- Takie badania kliniczne także obejmują nasz kraj – powiedział prezes Cessak.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.