System fotowoltaiczny może zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie domu. A także… podatki!

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
meg

System fotowoltaiczny może zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie domu. A także… podatki!

meg

Nie chcemy oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Nie chcemy też płacić wysokich rachunków za prąd. Oba te pragnienia można spełnić decydując się na zainstalowanie systemów fotowoltaicznych w domu. - Tym bardziej , że od tego roku jest możliwość odliczenia kosztu takiej instalacji od podatku – zwraca uwagę Piotr Sokołowski z białostockiej firmy SunGrant, specjalizującej się w dostarczaniu klientom najwyższej jakości usług i produktów wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika pozwala skutecznie zmniejszyć koszt zakupu energii do domu. Pozwala to na obniżenie rachunków za prąd, a dodatkowo – dzięki zastosowaniu odpowiednich grzałek czy pomp ciepła - zamienić energię elektryczną na cieplną. Co więcej - nadwyżkę energii wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną w dzień lub przez całe lato można odebrać w nocy albo w zimie z zastosowaniem tzw. systemu opustów.

Zwiększ swój komfort, zmniejsz podatek

Opłacalność paneli słonecznych podniosły jeszcze zmiany w polskim prawie: zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. od 1 stycznia osoby fizyczne będą mogły odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na ogniwa fotowoltaiczne razem z osprzętem oraz na ich montaż.

Odliczenie nie powinno jednak przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, kiedy poniesiono pierwszy wydatek. Co ważne, podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego oraz ryczałtu.

Fundusze unijne wspierają gminy i firmy

Wsparciu dla fotowoltaiki sprzyja aktualna sytuacja w całej energetyce odnawialnej w Polsce. Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce’2018” wynika, że w roku 2020 zabraknie nam 3,6 proc. do wypełnienia zobowiązania o minimum 15-procentowym udziale energii z OZE w bilansie zużycia energii finalnej brutto. Ponieważ grożą nam sankcje finansowe z tego tytułu, państwo będzie stawiać na technologie OZE o najkrótszych cyklach inwestycyjnych, a więc fotowoltaikę w systemie prosumenckim i na małe farmy fotowoltaiczne.

Jak zauważa raport, najważniejszym źródłem finansowania OZE w Polsce stały się fundusze strukturalne UE zarządzane z poziomu poszczególnych regionów. Fotowoltaiczne instalacje prosumenckie są najbardziej popularną technologią wspieraną w Regionalnych Programach Operacyjnych. Największym odbiorcą dotacji RPO w zakresie energii słonecznej były gminy, które stanowiły 71 proc. wszystkich podmiotów wykorzystujących ten rodzaj wsparcia. Drugim w kolejności podmiotem wspieranym dotacjami były natomiast małe przedsiębiorstwa.

Wsparcie profesjonalnego doradcy i instalatora

We wspomnianym raporcie Instytutu Energii Odnawialnej eksperci zauważyli, analizując rynek dostawców usług związanych z
rozwiązaniami OZE, że obok przedsiębiorstw zajmujących się głównie dużymi farmami fotowoltaicznymi, działa także wiele firm instalatorskich, które zajmują się mniejszymi instalacjami. Wszystkie ankietowane przez IEO przedsiębiorstwa w 2017 r. sprzedały łącznie ponad 62 MW modułów fotowoltaicznych, z czego większość trafiła do mikroinstalacji. Niemal 70 procent instalacji stanowiły moduły polikrystaliczne, pozostałe to były moduły monokrystaliczne. Jakie rozwiązania wybrać?

- Oprócz instalacji systemu i serwisu proponujemy również kompleksowe doradztwo – zachęca Piotr Sokołowski z SunGrant w Białymstoku. – Pomożemy też w pozyskaniu dofinansowania, przygotujemy projekt i zajmiemy się montażem oraz serwisem fotowoltaiki. Jest też możliwość dopytania o wycenę usługi. Wystarczy się skontaktować choćby drogą mailową, przesłać projekt czy rzut dachu i dostarczymy wszystkich niezbędnych informacji.

Dodajmy, że SunGrant ma także doświadczenie we współpracy z gminami, takimi jak: Wasilków, Turośń Kościelna, Knyszyn, Czarna Białostocka, Grajewo, Krypno czy Wyszki realizującymi proekologiczne projekty związane z OZE skierowane do mieszkańców.

- Zadowolenie naszych klientów, zarówno indywidualnych, jak i samorządowych, jest dla nas ogromną satysfakcją – dodaje Piotr Sokołowski. – Bo mamy naprawdę świetny zespół, o wysokich kwalifikacjach i głowach otwartych na to, aby zastosowane rozwiązania przyniosły zadowolenie ze współpracy.

System fotowoltaiczny może zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie domu. A także… podatki!
meg

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.