Swiss Krono wyda 35 milionów na elektrofiltr
To kolejna nwestycja żarskiej spółki w ramach jej przystąpienia do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Procedury związane z uzyskaniem zgody na budowę bio-elektrofiltru gazów odlotowych z suszarni linii MDF rozpoczęto już w marcu. Co to da mieszkańcom upatrującym zanieczyszczeń powietrza w mieście w działalności zakładu?
Jak informuje Jędrzej Kaprzak, nowe urządzenie będzie filtrować powietrze przy wykorzystaniu zjwiska jonizacji powietrza, cząstek stałych pochodzących z suszarni linii MDF, a także lotnych związków organicznych, wchodzących w skład drewna i wydzielających się w procesie jego suszenia. Cześć lotnych substancji, tym również formaldehyd, będą neutralizowane w instalacji przy udziale mikroorganizmów dla których są pożywkami.
Jego działanie można z powodzeniem porównać do jonizatorów ustawianych w naszych mieszkaniach. Wiele osób decyduje się na taki sposób oczyszczania powietrza.
Na czym dokładnie polega ich działanie? Jonizator produkuje jony ujemne, a np. nasze komputery, czy inne urządzenia elektryczne, wytwarzają jony dodatnie, które przyciągają bakterie i wirusy, utrzymują w powietrzu zarodniki grzybów, pleśń i inne uciążliwe alergeny. To wszystko sprawia, że powietrze w pomieszczeniach, gdzie długo pracują komputery, jest zanieczyszczone. Jony ujemne naszego jonizatora z kolei oczyszczają otoczenie. W nasyconym nimi powietrzu drobnoustroje opadają na ziemię, zamiast trafiać do naszych płuc.
Wróćmy jednak do bio- elektrofiltru w fabryce. - Jego budowa wiąże się z realizacją długoterminowej strategii Swiss Krono Polska, związanej z produkcją wyrobów z poszanowaniem dla środowiska naturalnego - wyjaśnia Tomasz Rola, kierownik działu BHP i ochrony środowiska w spółce- Po uruchomieniu tego urządzenia, wszystkie nasze linie produkujące płyty drewnopodobne będą podłączone do dwóch elektrofiltrów skutecznie redukujących emisje powstające w procesie produkcji.
Wykonawcą urządzenia będzie firma EWK Umwelt technik GmbH, posiadająca wieloletnie doświadczenie i specjalizację w budowie podobnych urządzeń. Przewidywany termin zakończenia montażu to wiosna przyszłego roku.
- Obecnie w ramach naszych działań strefowych realizujemy następujące inwestycje: węzeł szlifowania płyt drewnopodobnych, linię do produkcji laminatów HPL/CPL, linię do laminowania płyt, ale i automatyczny magazyn składowania panel podłogowych - informuje Krzysztof Przygodzki, członek zarządu w Swiss Krono sp. z o.o.