Świebodzin: Chore sosny pod topór

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Świebodzin: Chore sosny pod topór

Alicja Kucharska

- Szok! Zniszczyli krajobraz i klimat tego miejsca. Uszkodzili drogę dojazdową do plaży - alarmuje Czytelnik. Co na to nadleśnictwo?

- Czy to normalne, czy to zgodne z prawem? - pytają Czytelnicy, bo wycinka drzew każdego roku wzbudza kontrowersje.

I takie zgłoszenia dotarło do naszej redakcji w zeszłym roku, a dotyczyło obszarów leśnych w obrębie jeziora Niesłysz. – To absurd! W głębi lasu tną na potęgę – alarmował Czytelnik. Z Nadleśnictwa Świebodzin otrzymaliśmy informacje, że wszystkie wycinki prowadzone są w ramach racjonalnej gospodarki leśnej, zgodnie z planem urządzenia lasu zatwierdzanego przez ministra środowiska.

Kilka dni temu znów dostaliśmy informację od Czytelników o bulwersującej wycince w pobliżu jeziora Niesłysz. Tym razem od strony tzw. dzikiej plaży borowskiej. – To jedna z nielicznych dzikich plaż w okolicy. Odwiedzały ją osoby, które szukały spokoju, chciały spędzić czas z dala od zgiełku turystów i obcować z naturą – napisał nasz Czytelnik. - Plaża znajduje się 2 km od wioski. Prowadzi do niej polna i leśna droga. Plaża, ale i jezioro były odgrodzone od wolnej przestrzeni – łąk i wioski, zieloną ścianą drzew. Były, bo już nie są. Teraz plażę osłania niewielki leśny pas. – To już nie jest to samo miejsce – podkreśla Czytelnik „GL”.

Wycinka zniszczyła krajobraz i oszpeciła las, ale to nie jedyny zarzut. – Pojazdy przewożące drewno poważnie uszkodziły drogi leśne, w kierunku Ołoboku czy Borowa. Ciekawy jestem, czy to naprawią. Tak nie można tego zostawić – stwierdził Czytelnik.

Wycięte sosny w Borowie.
Alicja Kucharska Wycięte sosny w Borowie.

O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Świebodzin. Odpowiedź otrzymaliśmy bardzo szybko. Jak się okazało, wycinka drzew w pobliżu plaży borowskiej była konieczna. – W ubiegłym roku w drzewostanach sosnowych okalających plażę borowską doszło do skumulowania czynników chorobowych (stresowych), wśród których dominującą rolę odegrała susza oraz patogen (Sphaeropsis sapinea) wywołujący zamieranie wierzchołków pędów sosny – wyjaśnił nadleśniczy Lech Kołdyka. Pierwszym niepokojącym objawem było rudzienie koron, następnie opad igliwia, w wyniku czego sosny obumierały w specyficzny grupowy sposób. Intensywność zamierania drzew stała się alarmująca, dlatego też pod koniec stycznia dokonano lustracji terenu przez zespół ekspercki. – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaleciła wykonanie cięć uprzątających w porażonym drzewostanie oraz spalenie pozostałości pozrębowych – dodał L. Kołdyka, podkreślając, że w chwili obecnej nie ma bezpośredniej metody ochrony drzewostanów przez grzybem Sphaeropsis sapinea. Działania leśników sprowadzają się do ochrony pośredniej, czyli usuwania z ekosystemów leśnych chorych drzew, by nie dopuścić do zainfekowania zdrowych sosen. Szacuje się, że w kraju porażeniu uległo 1,4 tys. ha lasów.

Pojazdy przewożące drewno poważnie uszkodziły drogi leśne

Sołtys Borowa Jarosław Marciniak w rozmowie z nami wyjawił, że nie słyszał żadnych skarg mieszkańców wsi. Przyznał, że choć plaża będzie teraz odsłoniętym miejscem, to wycinka była konieczna. – Co do zniszczonej drogi, to na pewno przed sezonem będzie naprawiona. Jestem gotów pomóc pracownikom Nadleśnictwa w naprawie. Mamy trochę szlaki, więc zrobimy wszystko, by przed sezonem uporządkować tę drogę – wyjaśnił.

Nadleśniczy Kołdyka zapewnił, że droga, która uległa uszkodzeniu w wyniku pośpiechu wiążącego się z koniecznością szybkiego usunięcia porażonego materiału poza ekosystem leśny, zostanie przywrócona do stanu sprzed wywozu.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.