Świat oglądany przez mikroskop jest ciekawy

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Janina Waszczuk

Świat oglądany przez mikroskop jest ciekawy

Janina Waszczuk

Gimnazjaliści z ZS w Gostycynie wyjechali do Bydgoszczy na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na warsztaty biologiczne.

Tytuł pierwszych warsztatów to „Świat roślin pod mikroskopem".

Zajęcia miały na celu zapoznanie uczestników z budową mikroskopu oraz technikami wykonania i obserwacji preparatów mikroskopowych. Uczniowie mieli okazję do samodzielnego sporządzania preparatów i obserwacji pod mikroskopem szczegółów budowy komórek i tkanek roślinnych.

- Drugie warsztaty dotyczyły „Tajemnic skrywanych pod powierzchnią gleby" i prowadził je dr Tomasz Marquardt. - Warsztaty składały się z dwóch spotkań - informuje Marek Sass, dyrektor ZS w Gostycynie. -Podczas pierwszych zajęć uczniowie zakładali własne hodowle roztoczy.

Na drugim spotkaniu uczniowie zaobserwowali pod mikroskopem ich rozwój. To były cenne informacje z dziedziny biologii.

Na co dzień nie zastanawiamy się, co dzieje się pod powierzchnią ziemii, a dzieje się dużo, bardzo dużo. Uczniowie zobaczyli to na własne oczy. Odwiedzili również ogród botaniczny przy UKW. - Smakowaliśmy liście magnolii. Usłyszeliśmy ciekawe informacje o czarcim kącie, judaszowcu kanadyjskim, zobaczyliśmy drzewa mające militarną korę, kaktusy opuncje przystosowane do życia w naszym klimacie - dodaje Sass. - Wszyscy znamy słowa piosenki „nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie: gruszki na wierzbie czy śliwki na sośnie“, a okazało się, że grusza wierzbolistna istnieje, widzieliśmy.

Wyjazd zorganizowały Kamila Borowicz oraz Małgorzata Gumienna.

Janina Waszczuk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.