Jerzy Witaszczyk przygotował przegląd wydarzeń tygodnia. Co działo się w kraju i na świecie?
Piątek
W piwnicy Urzędu Gminy w Kostomłotach ekipa sprzątająca znalazła pudło w ludzkimi kośćmi. Prokurator wszczął śledztwo.
Starsi mieszkańcy Kosto-młotów, którzy co nieco pamiętają, twierdzą, że kości odnaleziono już drugi raz. Pierwszy raz odkryto je, kiedy przy urzędzie przekopywano teren. Zebrał je wtedy do pudła jeden z urzędników. Ciekawe, czy kiedyś te same kości ktoś odkryje kolejny raz? Jak wiadomo, do trzech razy sztuka.
A w ogóle ostatnio kości odnajdywane są nie tylko na Dolnym Śląsku; jesienią sprzątacze znaleźli je także w Watykanie. Podejrzewano, że to szczątki Emanueli Orlandi, 15-latki, zaginionej przed 30 laty. Odkopano nawet grób gangstera Renatino, podejrzewanego o jej porwanie. Niestety, nieboszczyk się zawziął i nie powiedział ani słowa.
Sobota
Norwegia. Od 2008 roku Muhammad jest imieniem najczęściej nadawanym chłopcom w Oslo. W 2017 roku w stolicy Norwegii mieszkało 8,7 procent muzułmanów. Głównie są to imigranci z Pakistanu, Somalii, Iraku i Maroka.
Portal TRT Word nie pisze, niestety, jak wygląda sytuacja na norweskiej prowincji. Według BBC, jeszcze przed kilku laty poza stolicą najpopularniejsze były imiona Emma i Filip. Pewnie już niedługo, bo świat się zmienia.
Niedziela
27 stycznia 1945 roku żołnierze 454. Pułku Strzeleckiego Armii Czerwonej wyzwolili więźniów zespołu niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz, Birkenau, Monowitz.
*
Co dwudziesty poddany królowej Elżbiety II nie wierzy, że Holokaust naprawdę się wydarzył - wynika z badań przeprowadzonych ostatnio w Wielkiej Brytanii.
Poniedziałek
Prezydent Francji Emmanuel Macron, znany i wypróbowany przyjaciel Polski, złoży w tym półroczu wizytę w Warszawie. Pewnie przyjeżdża po to, żeby pouczyć naszych przywódców, jakie są zasady prawdziwej demokracji.
Miejmy nadzieję, że na trasie przejazdu pana prezydenta entuzjastycznie powitają go tysiące Polek i Polaków oraz dzieci, a wszyscy ubrani w żółte kamizelki, żeby chłop poczuł się u nas, jak u siebie we Francji.
Wtorek
Litwa. Do wyborów samorządowych 3 marca Polacy idą w koalicji z mniejszością rosyjską. O dziwo, póki co żaden z polskich politykierów nie rozdziera szat z tego powodu i nie oskarża naszych rodaków o narodową zdradę.
Może dzięki temu sojuszowi litewscy Polacy nie będą musieli - jak w 2014 roku - prosić Angelę Merkel „o pomoc w walce z jawną dyskryminacją na tle narodowościowym, jakiej doświadczamy od wielu lat w naszym kraju”.
Środa
Amerykański wywiad ostrzega przed ingerencją Rosji w wybory na Ukrainie. Jak wiadomo, Rosja już skutecznie wybrała Stanom Zjednoczonym Trumpa na prezydenta.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień