jck

Styczniowe propozycje Muzeum. Można oglądać, ale też... wycinać

Styczniowe propozycje Muzeum. Można oglądać, ale też... wycinać
jck

Za sprawą bożonarodzeniowej wystawy wciąż możesz poczuć wyjątkowy świąteczny klimat. Na rękodzielniczych warsztatach etnograficznych poznasz technikę wycinanki ludowej.

Do 10 lutego w Muzeum, które działa przy ul. Młyńskiej w Koszalinie, obejrzeć można wystawę zatytułowaną Przewodnik po Bożym Narodzeniu. Podsumowuje ona cykl ekspozycji poświęconych atrybutom świąt Bożego Narodzenia, prezentowanym w koszalińskim muzeum od 2009 roku. Wystawa ilustruje cały okres Bożego Narodzenia - od wigilii do Trzech Króli, pokazując wszystkie najważniejsze elementy tego niezwykłego czasu, nie ograniczając się przy tym tylko do polskich tradycji. Dzięki bogactwu eksponatów poznamy bożonarodzeniowe symbole, wierzenia i rytuały, pierwotne i wtórne sensy świątecznych rekwizytów, a przy okazji wejdziemy w klimat i nastrój świąt - jednych z najważniejszych w chrześcijańskim kręgu kulturowym, niezwykle rodzinnych i zwyczajnie pięknych. To sama kwintesencja magicznego czasu, z powrotem do lat dziecięcych, domowych i rodzinnych tradycji, najpiękniejszych wspomnień, które choć raz w roku w nas ożywają.

Muzeum jest czynne w godz. 10-16 (w poniedziałki nieczynne). Bilety w cenie od 1 do 10 zł. Uwaga, 6 stycznia Muzeum będzie zamknięte.

W styczniu w Muzeum organizowane będą rękodzielnicze warsztaty etnograficzne, podczas których muzealnicy przybliżą technikę wycinanki ludowej, barwną sztukę dekoracyjną, wywodzącą się spod polskich strzech. Symetria kompozycji, możliwość powtarzalności motywów, bogactwo kolorystyczne papierów wycinankowych pozwoli stworzyć interesujące prace.

Zależnie od grup wiekowych wykonywane będą zarówno formy płaskie (obrazki z motywami roślinnymi, barwne koguty, ptaszki ), jak i przestrzenne (opakowania na prezenty, lampiony, zawieszki na okno, postacie zwierząt i ptaków, dekoracyjne wianki , przestrzenne-wachlarzowe rozetki itp.)

Oferta kierowana jest do wszystkich grup wiekowych: od przedszkolaka do seniora.

Odpłatność: szkoły i przedszkola - 5zł od osoby; seniorzy - 10zł od osoby; warsztaty rodzinne - 10 zł za dziecko wraz z opiekunem (kolejne dziecko: 5 zł). Zgłoszenia przyjmuje Dział Oświatowy Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37/39, tel. 94 343 20 11.

jck

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.