Studenci wrocławskiej AWL autorami najlepszych dronów. Trafią do wojska?

Czytaj dalej
Maciej Sas

Studenci wrocławskiej AWL autorami najlepszych dronów. Trafią do wojska?

Maciej Sas

Konstrukcje autorstwa podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu zajęły drugie i trzecie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest szansa, że zaprojektowane przez nich maszyny będą służyły w polskiej armii

Do prestiżowego konkursu zgłoszono aż 38 konstrukcji zaprojektowanych przez zespoły z polskich uczelni wojskowych. – Do drugiego etapu zakwalifikowano 12 z nich, w tym dwa autorstwa naszych zespołów. To oznaczało pieniądze na realizację projektu – mówi por. Roksana Borowska, oficer prasowy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Prace nad stworzeniem prototypu Ministerstwo Obrony Narodowej zostały wsparło kwotą 50 tys. zł. Na zbudowanie go dwa wrocławskie zespoły miały pół roku. Efekt okazał się znakomity – 2. miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej zajął 5-osobowy zespół pod kierownictwem sierż. pchor. Karola Czarnieckiego, a trzecie – samodzielny projekt plut. pchor. Pawła Kowala.

Laureaci 2. miejsca przygotowali konstrukcję o rozpiętości 1,5 m służąca do rozpoznania inżynieryjnego. Ma ona ułatwić życie saperom (3 spośród 5 projektantów jest właśnie tej specjalności). – Największy problem jest rozpoznanie przeszkód wodnych – temu służy jeden moduł z echosondą do badania dna oraz przekroju przeszkód wodnych. Drugi jest przeznaczony do rozpoznanie terenu oraz badania mas ziemnych i określania z map odległości oraz wysokości. Dzięki niemu można wykonać mapę 3D, która pozwala na precyzyjne obliczenia – wyjaśnia sierż. pchor. Karol Czarniecki.

Trzeci, najważniejszy moduł pozwala rozpoznawać zapory minowe oraz identyfikować tereny niebezpieczne przy pomocy wykrywacza metali umieszczonego pod dronem. Natomiast dzięki zbiornikowi z farbą można od razu oznaczyć to miejsce.

Konstrukcja jest pierwszą tego typu bezzałogową platformą latającą. Wszystko od A do Z opracowali jej twórcy. Co ważne, zwycięskie projekty mają szanse na produkcję seryjną i wejście do użycia w jednostkach Wojska Polskiego.

Nagrody w trzech kategoriach (operacyjno-rozpoznawczej, bojowej i amunicji krążącej) wręczył wczoraj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Wesołej pod Warszawą.

Maciej Sas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.